Tarihte BugünTarihte Bugün Tarihte Nisan Ayı
Tarihin En Güncel Sitesi
Bu yıl ölenler

Tarihte Bugün Gazeteleri
Tarihte Bugün Mail Kutunda
Tarihte O Yıllar
Tarihte Bugün SEN
Tarihte Bugün Son Güncellenenler


Sitemizi BEĞENEREK Tarihe Bir Not Düşün!!!

     

Takip Ederek Son Güncellemeleri Alın!!!Posta Servisi : Mail kutunuza en güncel olayların hergün gelmesini ister misiniz?

Kategoriler

Arşivden


Hafta Analizi (yeni)


Hangi Gün (yeni)


Tarihte Aylar


Ay Ay Ölenler (yeni)
Tarihten

Tarihte Bugün


Posta Servisi

Tarihte Gazeteler

Bu ay
En Çok İzlenenler

Sizin için SeçtiklerimizEtiketler
sultan tarihtebugün bugun feth kadın dershane sağlık hastane İstanbul facia chp bomba menderes film baba başbakan türkiye rüşvet tarihtebugun yolsuzluk bedelli Özgür cem ergenekon bugün akp suriye aday ecevit gürses tape bakan şenses Şehit takvim ak soma cumhurbaskani tarihte maden vali gazete katliam mustafa İngiltere kaset serezli üzmez atatürk tsk cumhurbaşkanı ankara kaza erdoğan

Tarih Yazar
| [1978 Senesini görüntülemektesiniz [Sadece Ölenleri Göster] [Kim Cumhurbaşkanıydı?]
Ocak 1978 Tarihte Bugün
Zonguldak'ta ikramiyesi ödenmeyen 20 bin maden işçisi direnişe geçti.
Sinema ve Tiyatro oyuncusu Feridun Çölgeçen.
Hindistan'da İndra Gandhi Kongre Partisi'nden çıkartıldı.
Akaryakıt sıkıntısı had safhada; akaryakıtı biten hastaneler hasta kabul etmemeye ve yatan hastaları taburcu etmeye başladılar.
Başbakan Bülent Ecevit "Ekonomide ve devlet yapısında bir enkaz devralmış durumdayız" dedi.
Sinema oyuncusu Uğur Güçlü.
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Feyyaz Berker ve Yönetim Kurulu üyesi Rahmi Koç Türk Ceza Kanunu'nun (TCK)141.,142 ve163 maddelerinin kaldırılmasını istediler
Türkiye İşçi Köylü Partisi (TİKP) kuruldu.12 Eylül askeri darbesinden sonra16 Ekim1981'de diğer partilerle birlikte kapatıldı.Tarihte Şubat 1978
Senaryosunu Vedat Türkali'nin yazdığı, Süreyya Duru'nun "Güneşli Bataklık" adlı filmi Sansür Kurulu'nca reddedildi Türkiye Sinema Emekçileri Sendikası bir basın açıklaması yaptı; "Cumhuriyet Halk Parti iktidarının, sansürü kaldırma sözü vermiş olmasına karşın, Milliyetçi Cephe (MC) iktidarının sansür uygulamaları şiddetlenerek devam etmektedir".
Başbakan Bülent Ecevit Kontrgerilla diye resmi bir kuvvet olmadığını söyledi "Dışa dönük olarak oluşturulan bu gayri nizami savaş veya savunma kavramı öyle anlaşılıyor ki geçmiş yıllarda, ülkemizin yine bunalımlı bir döneminde dönemin bazı sorumlularınca içe dönük olarak uygulanmıştır" dedi.
Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Kenan Evren Genelkurmay başkanlığına atandı.
Kenan Evren genelkurmay başkanı oldu.

Tarihte Mart 1978
Adnan Menderes'in oğlu Adalet Partisi Aydın Milletvekili Mutlu Menderes geçirdiği bir trafik kazasından sonra öldü.
İstanbul İstinye'de yapılan 23 Balkan Kros Şampiyonası'nda Mehmet Yurdadön 12 bin metre, Sadık Salman 8 bin metre yarışmasında birinci oldular.
Cumhurbaşkanı Korütürk, İsmail Cem'in TRT genel müdürlüğüne atanmasının sakıncalı bulduğunu hükümete bildirdi.
Başbakan Bülent Ecevit ile Yunanistan Başbakanı Konstantin Karamanlis, İsviçre'nin Montreux kentinde bir araya gelerek iki ülke arasındaki ilişkiler hakkında görüştüler.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan demir çelik dağıtımıyla ilgili yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı Yönetmeliğe göre her ilde valilin başkanlığında bir komisyon kurulacak İnşaat demiri almak isteyen müteahhitler ve diğer ihtiyaç sahipleri bu komisyona başvuracaklar ve ihtiyaç belgesi alacaklar Belgeyi alan vatandaş doğrudan doğruya satış deposuna giderek demirini alabilecek Bu yöntemin amacının karaborsanın önlenmesi ve aracının ortadan kaldırılması olduğu açıklandı.
Genelkurmay Başkanı Evren "Ordu parlamenter sisteme saldıranları yok edecek güçtedir" dedi
Tiyatro ve sinema oyuncusu Aziz Basmacı öldü
MSP lideri Necmettin Erbakan hakkında açılan davanın düşmesi amacıyla siyasi partiler yasasında değişiklik öngören ve Korutürk tarafından veto edilen yasa çıktı.
16 Mart günü öğle saatlerinde İstanbul Üniversitesi'nden çıkan kalabalık bir solcu öğrenci grubunun üzerine bomba atıldı, 7 öğrenci öldü, 31'i ağır olmak üzere 100'den fazla kişi yaralandı Ölen öğrencilerin adları şöyle: Cemil Sönmez, Baki Ekiz, Hatice Özen, Hamit Akıl, A Turan Ören, Murat Kurt, Abdullah Şimşek.Olay kamuoyunda büyük bir tepkiyle karşılandı Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, DİSK, 20 Mart'ta "Faşizme İhtar" adıyla işi bırakma eylemi gerçekleştirdi Polis Memurları Dayanışma Derneği, Pol-Der İstanbul Şubesi Başkanı, bombalı saldırı istihbaratının olaydan 10 gün önce üniversitedeki polis amirliğine bildirildiğini açıkladı Olayın sanıkları olduğu ileri sürülen şimdiki Milliyetçi Hareket Parti milletvekili Mehmet Gül'ün de içinde bulunduğu 5 ülkücü delil yetersizliğinden beraat ettiler Zamanaşımına bırakılan dosya, bir grup avukat tarafından 16 Mart 1988'de yeniden açıldı, yargılama sürüyor..
İtalya'da eski başbakanlardan Aldo Moro, Kızıl Tugaylar örgütü tarafından kaçırıldı.
Şair ve Yazar Ceyhun Atuf Kansu 17 Mart 1978 günü Ankara'da öldü 1986 yılından itibaren verilmek üzere adına bir şiir ödülü kondu.
Hollanda'nın Amsterdam kentinde 50 bin kişi nötron bombasnı protesto için yürüdü
Rodezya'da Beyaz ırkın egemenliği sona erdi, üç siyah bakan göreve başladı
1971'de İstanbul Maltepe'de Hüseyin Cevahir'i vuran emekli Deniz Yarbayı Cihangir Erdeniz 23 Haziran 1978'de dükkanında öldürüldü.
Mutlu Menderes, Türk politikacı (doğum 1937)
Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Doğan Öz, görevine gitmek üzere otomobiline bindiği sırada uğradığı silahlı saldırıda 1970'te yılın hukukçusu seçilen Öz'ün cenazesine on binlerce insan katıldı Daha sonra cinayet zanlısı olarak Milliyetçi Hareket Partili İbrahim Çiftçi yakalandı.
Eski Genelkurmay başkanlarından Memduh Tağmaç.
 

Etiketler
sultan tarihtebugün bugun feth kadın dershane sağlık hastane İstanbul facia chp bomba menderes film baba başbakan türkiye rüşvet tarihtebugun yolsuzluk bedelli Özgür cem ergenekon bugün akp suriye aday ecevit gürses tape bakan şenses Şehit takvim ak soma cumhurbaskani tarihte maden vali gazete katliam mustafa İngiltere kaset serezli üzmez atatürk tsk cumhurbaşkanı ankara kaza erdoğan

Tarihte Nisan 1978
Kore Hava Yolları uçağı Sovyetler Birliği üzerinde uçarken inişe zorlandı. Murmansk'ın 300 km doğusunda donmuş bir göle yapılan zorunlu iniş sırasında iki kişi öldü ve pek çok kişi yaralandı.
Kızıl Tugaylar örgütü 16 Mart'ta kaçırdıkları İtalya'nın eski başbakanı Aldo Moro'yu tutuklu arkadaşlarının serbest bırakılmaması halinde öldüreceklerini bildirdi.
Malatya'da içme suyuna zehir karıştırıldığına ilişkin asılsız söylentinin Milliyetçi Hareket Partisi il başkanına ait özel hastaneden çıktığı anlaşıldı.
Iğdır'da ülkücüler Cumhuriyet Halk Partililere ait ev ve işyerlerine saldırıp tahrip etti. Türk Hava Yolları'nda Hava-İş sendikasına üye işçiler greve başladı.
Ereğli Kömür İşletmesi'nin Armutçuk üretim bölgesinde grizu patlaması oldu; 17 işçi öldü.
Afganistan'da Devlet Başkanı Muhammed Davud Sovyetler Birliği'nin desteklediği bir darbeyle iktidardan uzaklaştırıldı.
Afganistan Devlet Başkanı Sardar Mohammed Davud kurşuna dizilerek öldürüldü
Muğla'nın Yatağan ilçesinde termik santral temeli atıldı.
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Server Tanilli silahlı saldırı sonucu felç oldu.
ABD Başkanı Jimmy Carter, Nötron bombasının geliştirilme çalışmalarının durdurulmasına karar verdi.
Türk atlet Veli Ballı, Hollanda'da yapılan 9. Uluslararası Westland Maratonu'nda birinci oldu.
Naman Keïta, Fransız atlet
Svetlana Lapina, Rus yüksek atlamacı
İsmail Hakkı Baltacıoğlu, Türk akademisyen
Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu ve üç yakını, postayla gönderilen bombalı paketin patlaması sonucu öldürüldü. Olaydan sonra 700 işyeri tahrip edildi, CHP İl Merkezi yakıldı.
 

Tarihte Mayıs 1978
Ermeni besteci Aram Haçaturyan.
Çevreciler İskoçya'da bir nükleer santral inşaat alanını işgal ettiler.
Ülkücüler İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi'nde dersten çıkan öğrencilerin üzerine ateş açtı; 3 kişi öldü, 12 kişi yaralandı.
Kızıl Tugaylar örgütü'nün 16 Mart'ta kaçırdığı eski başbakan Aldo Moro'nun cesedi Roma'da bir arabanın bagajında bulundu.
İstanbul Beyoğlu'ndaki tarihi Çiçek Pasajı çöktü. 12 kişi öldü.
Ankara'da YİBA çarşısı yandı. 49 kişi öldü, 100'den fazla kişi yaralandı.
İmralı Cezaevi'nden kaçan Amerikalı Billy Hayes'in yazdığı roman Geceyarısı Ekspresi adıyla sinemaya aktarıldı. Türkiye, filmi protesto etti.
Ressam Orhan Peker.

Tarihte Haziran 1978
Milliyetçi Hareket Partisi milletvekilleri müftülerin de nikah kıyması için yasa teklifi verdi.
Madrid Büyükelçisi Zeki Kuneralp'in eşi Necla Kuneralp ile emekli Büyükelçi Beşir Balcıoğlu öldürüldü. Suikastı bir Ermeni örgütü üstlendi.
12 Mart dönemi askeri savcılarından Yaşar Değerli otomobiline konan bombayla yaralandı.
bin hükümlünün yaralanacağı yeni infaz yasasının yürürlüğe girmesiyle tahliyeler başladı.
Akkuyu'da yapılması planlanan nükleer santrale çevre köylüler ve Taşuculu balıkçılar karşı çıktı.
Yargıtay, iş kazasında ölen işçinin kusurlu olması halinde mirasçılarının kıdem tazminatı alamayacaklarına karar verdi.
Mersin ATAŞ Rafinerisi'nde üretimin durması ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'ndaki (TPAO) grev benzin sıkıntısına yol açtı.
Hacı Ali Demirel hemoroit olduğu gerekçesiyle vergi ertelemesi istedi. Bu isteği 1978 yılında bugün Ankara Defterdarlığı tarafından reddedildi.
İstanbul Tarabya'da bir belediye otobüsü denize uçtu; 35 yolcudan 4'ü kurtulabildi.
1971'de İstanbul Maltepe'de Hüseyin Cevahir'i vuran emekli Deniz Yarbayı Cihangir Erdeniz dükkanında öldürüldü.
Anayasa Mahkemesi'ne bomba atıldı; Benzin yokluğu nedeniyle uzun kuyruklar oluştu.
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Alparslan Türkeş " Önce sağı ezmek, sonra solla mücadele etmek görüşünden çılgın, adi, aşağılık düşünce olamaz " dedi.

Tarihte Temmuz 1978
İstanbul'da Atatürk Eğitim Enstitüsü müdür yardımcısı vurularak öldürüldü, Şehremini'de bir kahve tarandı; 3 kişi öldü, Ankara Valiliği polis dernekleri Pol-Der ve Pol- Bir merkezlerini kapattı.
Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Bedrettin Cömert, suikastta. Sanat tarihçisi, şair, yazar ve çevirmen Cömert "Sanatın Öyküsü" adlı çevirisiyle Türk Dil Kurumu 1977 Çeviri Ödülü'nü kazanmıştı.
Danıştay polis dernekleri Pol-Der ve Pol- Bir'i kapatma kararını durdurdu.
Hayri Kozakçıoğlu İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne atandı.
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) ile Bülent Ecevit hükümeti arasında "toplumsal anlaşma" imzalandı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK bu anlaşmaya katılmadı, bu tür biçimsel anlaşmaların kağıt üzerinde kalmaya mahkum olduğunu açıkladı.
Isparta'da öldürülen solcu bir öğretmenin cenaze töreninde sağcılar olay çıkardı. Cumhuriyet Halk Partisi İl merkezi, Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (TÖB-DER) tahrip edildi.
Salihli Cezaevi'nde mahkumlar ayaklandı; müdür öldürüldü, savcı rehin alındı. Aynı gün Yargıtay, yasaların faşistçe hazırlandığını ve bunların kaldırılması için mücadele vermek gerektiğini söylemenin suç olmadığına karar verdi.
Dünyanın ilk tüp bebeği Louise Brown İngiltere'de doğdu
Besteci ve orkestra şefi Ferit Alnar. En çok seslendirilen eserleri: "İki Dans", "Violonsel Konçertosu", "Kanun ve Yaylı Sazlar Orkestrası için Konçerto".
Tanınmış Milli Piyango Bayii Nimet abla Nimet Özden.
Tarım alanlarının topraksız ve az topraklı köylülere kiralanacağı açıklandı.
Balıkesir Cezaevi'nde solcu koğuşunu basan ülkücüler 2 kişiyi öldürdüler.
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Yaşar Okuyan "İktidar iş başında kalmakta inat ettiği sürece daha çok kan dökülecektir" dedi.
 

Tarihte Ağustos 1978
Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği, TÖB-DER, 5 yılda dernek üyesi 37 öğretmenin öldürüldüğünü açıkladı.
Adalet Partisi lideri Süleyman Demirel, 215 günlük Ecevit hükümeti döneminde 508 kişinin öldüğünü açıkladı.
1948 Londra Olimpiyat Oyunları Şampiyonu güreşçi Mersinli Ahmet Kireççi.
Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) Türk tekstil ürünlerine tekrar ambargo koydu.
Kenya Devlet Başkanı Jomo Kenyatta
İngiltere'de yayımlanan The Economist dergisinde, "Türkiye Ortadoğu'nun manavı, kasabı, sütçüsü olursa hem kendisi için, hem de bölge için daha yararlı olacak" dendi.

Tarihte Eylül 1978
Tiyatro yönetmeni Taryk Levendo?lu.
İran'da deprem: Bir dakika süren depremde 20.000 kişinin öldüğü açıklandı.
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Jimmy Carter öncülüğünde, Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat ve İsrail Başbakanı Menahem Begin barış anlaşması imzaladılar.
Türkiye'de ATAŞ rafinerisinde grev başladı
Güney Afrika'da, Pieter Willem Botha başbakan seçildi.
Sosyalist Enternasyonal Cumhuriyet Halk Partisi'nin üyelik başvurusunu kabul etti.
Başbakan Bülent Ecevit ilk "Köy-Kent" uygulamasını Bolu'nun Mudurnu ilçesinde başlattı.
Edebiyat tarihçisi Profesör Ali Nihat Tarlan

Tarihte Ekim 1978
Milli Güvenlik Kurulu'nun Bakanlar Kurulu'na 4 önemli Amerikan üssünün açılmasını önerdiği öğrenildi.
Milliyetçi Hareket Partisi sıkıyönetim ilan edilmesini istedi.
Madenlerin devlet eliyle işletilmesi yasası Cumhuriyet Senatosu'nda kabul edildi.
Bakanlar Kurulu 4 Amerikan üssünün açılmasına karar verdi.
Tangolarıyla ünlü besteci Hasan Fehmi Ege.
Ankara Bahçelievler'de gece yarısı silahlı kişiler bir evi bastı. Türkiye İşçi Partisi üyesi Latif Can, Efraim Ezgin, Hürcan Gürses, Osman Nuri Uzunlar, Serdar Alten, Faruk Ersan ve Salih Gevenci'yi öldürüldü. Sanıklar Duran Demirkiran ile Ömer Özcan'in12'ser yil 6'sar ay, Ahmet Ercüment Gedikli ömür boyu hapse ve Haluk Kırcı idam cezasına çarptırıldılar.
Polonyalı Kardinal Karol Wojtla Johannes Paulus II adıyla papa seçildi.
Ordinaryüs Profesör Dr. Bedri Karafakioğlu öldürüldü. Karafakioğlu İstanbul teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi dekanıydı. Katilleri hala ortaya çıkarılamadı.
Resmi açıklamaya göre; Türkiye'nin Avrupa Ekonomik Topluluğu'na girmesi 2000 yılına kaldı.
Sağcılar, Tokat'ta solcuların gittiği kahveyi, taradı, 3 kişi öldü.
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Alparslan Türkeş Almanya'da ülkücülere bir konuşma yaptı, "Bize açıkça katil derlerse ağızlarını yırtarım" dedi.
Edebiyat tarihçisi ve yazar Agah Sırrı Levend.
Nobel barış ödülünü Mısır devlet başkanı Enver Sedat ve İsrail başbakanı Menahem Begin paylaştılar.
 

Tarihte Kasım 1978
13 ülkücü Sağmalcılar Cezaevi'nden firar etti. Firar edenler arasında Ferhat Tüysüz ve Veli Can Oduncu da var.
İstanbul'da kaçırılan "Suadiye" yolcu gemisi İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi'nde 2,5 saat dolaştırıldı.
Politika gazetesi yazı işleri müdürü Ali İhsan Özgür öldürüldü.
 

Tarihte Aralık 1978
Gazeteci Cengiz Polatkan.
Sovyetler Birliği, Afganistan'la 20 yıllık dostluk anlaşması imzaladı.
26 Kasım'da vurulan Karadeniz Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Necdet Bulut öldü.
Eski İsrail başbakanlarından Golda Meir.
Enver Sedat ve Menahem Begin Nobel Barış Ödülü aldılar.
İnsan Hakları Derneği "Genel Af ve Ölüm Cezalarının Kaldırılması" talepli 130 bin imzalı dilekçeyi Meclis Genel Sekreterliği'ne sundu.
Kahramanmaraş'ta sağcılar iki solcu öğretmeni öldürdü.
Kahramanmaraş'ta katliam; 22-26 Aralık Kahramanmaraş'ta sağcıların başlattığı saldırılarda105 kişi öldü ve 176 kişi yaralandı. Olaylarda hayatını kaybedenlerin çoğu solcu ve Alevi'ydi.
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Feyyaz Berker ve Yönetim Kurulu üyesi Rahmi Koç Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 141.,142. ve163. maddelerinin kaldırılmasını istediler.
Cezayir devlet başkanı Huari Bumedyen.
İran'da muhalefet lideri Şahpur Bahtiyar başbakan oldu.
 
| 1978 Senesini görüntülemektesiniz Sadece Ölenleri Göster
Sana Özel Sayfanda Kendi Tarihin Yaz

Sana Özel Sayfanda Kendi Tarihin Yaz

Tarihte Bugün olan olaylar, bugün ölenler, bugün doğanlar ve dahası..
Eşsiz Tarihte Bugün arşivi.

Sizlere daha iyi hizmet vermek için, görüş, öneri, isteklerinizi iletişim sayfamızdan belirtebilirsiniz.
Tasarım & Altyapı
Bidibidi ,2015 ©