Pakistan Başbakanı Navaz Şerif tekrar sınır dışı

10 Eylül 2007

YENİ Kadın Cinayetleri: Hürü E. YENİ Kadın Cinayetleri: Muazzez Bakıryapan YENİ Kadın Cinayetleri: Miray Şirin YENİ TrendG: Tarihte Bugün Arıyoruz Eren Bülbül Rusya Aşı Hüseyin Bağ YENİ Deprem: Karsiyaka puturge malatya depremi YENİ Deprem: Ilyaslar kirkagac manisa depremi YENİ Kadın Ünlülerin Doğum Günü: Burçin Terzioğlu Doğum Günü YENİ Kadın Cinayetleri: Sevim Tanışman YENİ Kadın Cinayetleri: Dilek Fil YENİ Kadın Cinayetleri: Banu Kesler YENİ Kadın Cinayetleri: Eda Yıldırım YENİ Kadın Cinayetleri: Fatma Ağgül YENİ Deprem: Ekmekci sungurlu corum depremi
Tarihte Bugün
11 Ağustos
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2020
Bu Yıl Ölenler
2020
Geçen Yıl Olanlar
2019
Geçen Yıl Ölenler
2019

Gazete Manşetleri

Burçlar
YENİ
Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif tekrar sınır dışı

Sürgünden ülkesine dönen eski Pakistan Başbakanı Navaz Şerif tekrar sınır dışı edildi ve Suudi Arabistan'a gönderildi.

OLAY 12 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 10 Eylül 2007 Pakistan Başbakanı Navaz Şerif tekrar sınır dışı
Adının açıklanmasını istemeyen Pakistanlı bir bakan, Şerif'in Suudi Arabistan'a sürgüne gönderildiğini belirtti. Güvenlik görevlileri de Şerif'i taşıyan uçağın İslamabad'dan Suudi Arabistan'a gitmek üzere ayrıldığını söylediler.

Pakistan televizyonları, içinde Şerif'in bulunduğu Pakistan Uluslararası Havayolları (PIA) uçağının kalkış görüntülerini yayımladı.

Bu sabah Pakistan'a gelen Şerif, yetkililerle 90 dakikalık gergin görüşmeden sonra uçaktan inmiş, yandaşları ve hükümetin güvenlik görevlileriyle alandaki otobüse binerek, terminal binasına girmişti. Daha sonra havaalanında gözaltına alınan Şerif, helikoptere bindirilerek havaalanı dışına götürülmüştü.

SUUDİ ARABİSTAN ŞERİF'İN ÜLKEYE GİRMESİNE İZİN VERDİ

Suudi Arabistan'ın, Pakistan'ın eski başbakanlarından Navaz Şerif'in ülkeye girmesine izin vereceği bildirildi.

Suudi Arabistanlı bir kaynak, 7 yıl sürgünde kaldıktan sonra bu sabah Pakistan'a dönen, ancak birkaç saat içinde yeniden sürgüne gönderilen Şerif'in ülkeye kabul edileceğini söyledi. Aynı kaynak, Şerif'i taşıyan uçağın TSİ 15.30'da Kızıl Deniz kıyılarındaki Cidde kentine ineceğini ifade etti.

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, 1999 yılında Şerif hükümetini darbeyle devirdikten sonra, eski başbakanı 2000 yılında yine Suudi Arabistan'a sürgüne göndermişti.

PAKİSTAN KARIŞTI

Pakistan Müslim Cemiyeti-Navaz (PML-N) lideri Şerif'i destekleyen 4 binden fazla kişi gözaltına alınırken, eski başbakanın uçağının güvenlik güçleri tarafından sarılarak siyah üniformalı komandoların içeri girdiği bildirildi.

PML-N sözcüsü Ahsan İkbal, bu sabah yaptığı açıklamada, polisin parti başkanı ve diğer liderlerin havalimanına girişini engelleyerek Şerif'in destekçisi 4 binden fazla kişiyi hapse attığını öne sürdü.

Havalimanına Şerif'i karşılamaya gelen herkesin polis tarafından "avlandığını" dile getiren İkbal, "Yaptıkları çok utanç verici. Bu Pakistan'da demokrasinin olmadığını kanıtlıyor. Bu bir askeri diktatörlük." diye konuştu.

PML-N çalışanlarından alınan bilgiye göre, havalimanında Şerif'in uçağının yanı sıra bir helikopterin de beklediğini, söz konusu helikopterin eski başbakanı hapishaneye götürmek için getirilme ihtimalinin yanı sıra onu Suudi Arabistan'a göndermek için de bekletiliyor olabileceğini kaydetti.

Öte yandan, hükümet yetkilileri konuyla ilgili hiçbir açıklamada bulunmazken, PML-N destekçileri, liderleri için kapatılan bütün yolları bir şekilde aşacaklarını söyleyerek, "Bu hayatımıza mal olsa bile buna değer." dedi.

Şerif'in 1999'da askeri bir darbeyle devrilerek, yolsuzluk suçlamalarından hapis cezasına çarptırılmaması karşılığında 10 yıl sürgünde kalması yönünde hükümetle anlaşma yaptığı iddia ediliyor.

DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Özellikler Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
yeni Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Görsel Sıralama -
Yıllık Sıralama -
Aylık Sıralama -
Günlük Sıralama -
Türe Göre Sıralama -
Başlık Sıralama -
yeni Duyuru Bilgisi -
yeni Günlük Yazma -
yeni Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur.
Örnek: Mustafa Kemal Atatürk Kemal Sunal Yıldız Kenter
-
Geleceğe Mesaj -
Reklamsız İçerik
KAYDOL Giriş Kaydol
Arama
Tarihte Bugün 11 Ağustos

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün
Son Eklenenler
Gazeteler
Son Eklenen Manşetler
Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org