Besteci Muhsin Sabahattin Ezgi ölümü

10 Şubat 1947 / 74 yıl önce

Yeni Deprem: Kiziloren soma manisa depremi Yeni TrendT: Tarihte Bugün Konuşuyoruz Salı Abdüllatif Şener Saygı Yeni Deprem: Alisar akpinar kirsehir depremi Yeni TrendG: Tarihte Bugün Arıyoruz Ariana Grande Masumiyet Son Bölüm Izle Ziraat Bankası Kredi Yeni Deprem: Nisankaya kovancilar elazig depremi Yeni Deprem: Yenikoy denizli depremi Yeni Deprem: Egedenizi depremi Yeni Deprem: Onikiadalar depremi Yeni Deprem: Cile menderes izmir depremi Yeni Deprem: Celtikci denizli depremi Yeni Deprem: Kozluoren soma manisa depremi Yeni Deprem: Midilliadasi depremi Yeni Deprem: Ikizler sirvan siirt depremi
Tarihte Bugün
18 Mayıs
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2021
Bu Yıl Ölenler
2021
Bu Ay Ölenler
Mayıs
Bu Ay Doğanlar
Mayıs
Geçen Yıl Olanlar
2020
Geçen Yıl Ölenler
2020

Gazete Manşetleri

Burçlar

Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Besteci Muhsin Sabahattin Ezgi ölümü

Besteci ve gazeteci Muhsin Sabahattin Ezgi.

ÖLÜM 74 yıl önce   tarihtebugun.org

ÖLÜM Tarihte Bugün: 10 Şubat 1947 Besteci Muhsin Sabahattin Ezgi ölümü
Osmanlı Devleti'nde İkinci Meşrutiyetin ilanı (1908) sonucu politikaya atıldığında henüz 19 yaşındaydı ve Fransızca öğrenmiş bulunuyordu. "Osmanlı Demokrat Fırkası-Fırka-ı İbad''ın (1909) kurucuları arasında yer alarak bu siyasal partinin genel sekreterliğini yaptı. "Genç Türk" (1910-12) gazetesinde ve daha birçok gazetede yayınladığı yazılarla kısa bir sürede gazeteci olarak da ün kazandı ve çoğunlukta bulunan "İttihat ve Terakki Partisi" için bir tehlike oluşturmaya başladı. 1913 yılında partisi kapatılarak kendisi de Sinop'a sürüldü. Fakat Avrupa'ya kaçarak mücadelesini sürdürdü. Bir süre sonra özel bir afla, politikaya karışmamak ve yazı yazmamak koşuluyla İstanbul'a geri döndü. Bu tarihten sonra daha çok müzikle uğraşmaya başlayarak çok sayıda operetler, karakteristik bazı konser eserleri, çok sayıda şarkı, fantezi, marş besteledi. Bunların birçoğunun sözlerini de kendisi yazdı. Özellikle sayısı yirmi beşe yakın olan sahne eserlerinin hemen hemen tamamının güftelerini de kendisi yazmıştı. Bunlar arasında "Haraboldu, tütmüyor artık Çerkes ocağı" gibi atayurdu Kafkasya'nın özlemini dile getiren parçalar da vardır.

1920-22 yıllarında Beşiktaş'daki Çerkes Kız Mektebi'nde ücretsiz olarak müzik dersleri vermiştir. Mütareke döneminde katıldığı "Radikal Avam Partisi"nin organı olan "Hukuk-u Beşer" (İnsan Hakları, 1919) gazetesinde ve başka gazetelerde de yazıları yayımlanmaktaydı. 10 Şubat 1946'da İstanbul'da öldü.

DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
Olay Takip Sistemi -
Sıralama (Başlık, Görsel, Yıllık, Aylık, Günlük, Türe Göre) -
Duyuru Bilgisi -
Günlük Yazma -
Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur -
Geleceğe Mesaj Gönder -
Reklamsız İçerik
Giriş SEN DE KATIL
Arama
Tarihte Bugün 18 Mayıs

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org