Sinemacı Nevzat Pesen intihar etti

10 Şubat 1973

YENİ Kadın Cinayetleri: Ayşe Yörük YENİ Kadın Cinayetleri: Gülhizar Ersöz YENİ Deprem: Kosebayir sivrice elazig depremi YENİ Kadın Cinayetleri: Zeynep Demirel YENİ Deprem: Kusadasikorfezi depremi YENİ Kadın Cinayetleri: Sabire Akçakaya YENİ Erkek Ünlülerin Doğum Günü: Ahmet Varlı Doğum Günü YENİ Erkek Ünlülerin Doğum Günü: Ege Tanman Doğum Günü YENİ TrendG: Tarihte Bugün Arıyoruz Hasan Ali Kaldırım Lubnan Afra Saraçoğlu YENİ Deprem: Midilliadasi depremi YENİ Kadın Cinayetleri: Perihan Akın YENİ Deprem: Caykoy puturge malatya depremi YENİ Deprem: Alanya antalya depremi
Tarihte Bugün
9 Ağustos
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2020
Bu Yıl Ölenler
2020
Geçen Yıl Olanlar
2019
Geçen Yıl Ölenler
2019

Gazete Manşetleri

Burçlar
YENİ
Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Sinemacı Nevzat Pesen intihar etti

Sinemacı Nevzat Pesen intihar etti.

ÖLÜM 47 yıl önce   tarihtebugun.org

ÖLÜM Tarihte Bugün: 10 Şubat 1973 Sinemacı Nevzat Pesen intihar etti
İzmir Karataş Lisesini bitirdikten sonra 1940 larda sinema işletmeciliği yaparak sinemaya girdi. 1957 de İstanbul'da Pesen Film Şirketini kurup yapımcılığa başladı. 1958 de yönetmenliğe başladı. Yapım evine ait filmlerin kurgusunu ve müzik direktörlüğünde üstlendi. 1959 da yaptığı Samanyolu filmi ile gişe rekorları kırdı. Hayat arkadaşı Neriman Köksal'la yaptığı filmler yanında İkimize Bir Dünya, Kötü Tohum, Ahtapotun Kolları gibi düzeyli filmlere de imza attı. Yapımcılığında yönetmenliğindeki kadar başarılı olamayınca 1970 lerin başında işleri bozuldu. Düştüğü ekonomik bunalım sonucu intihar ederek yaşamına son verdi.Nevzat Pesen, şirketinin şerefini kurtarmak amacıyla tefecilere büyük faizler ödemiş, birçok prodüktöre kalkınması için yardım bonoları, bu arada başkanı bulunduğu Vefa Kulübü'ne de 290 bin 663 lira borç para vermişti.

Bütün bunlar, prodüktörü 2,5 milyon liralık bir külfete, oradan da iflasa sürüklemişti. Bu içinden çıkılmaz durumdan kurtulmak için, Pesen çok çaba sarf etti. Ancak starlarla yapacağı filmlerle eski günlerine dönebileceğine inanıyordu. Çoğu ile derhal temasa geçti ve film teklifinde bulundu. Hemen hepsi bir bahane ile bu işten sıyrılmak istediler.

8 Şubat 1973 Perşembe günü Nevzat Pesen, ikinci başkanı bulunduğu Türkiye Yerli Film Prodüktörleri Sendikası'nın Şişli'deki binasına gitti Başkan Ümit Utku'nun odasına girdiğinde, "Seninle helallaşmaya geldim" dedi, "İçinde bulunduğum durumdan, ancak intihar ederek kurtulacağıma karar verdim" Ümit Utku onu teselli etmiş, Nevzat Pesen, biraz olsun düzelmişti. Cumartesi günü tekrar buluşmak üzere oradan ayrıldı. Tarihte Bugün ise intihar haberi geldi.


DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Özellikler Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
yeni Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Görsel Sıralama -
Yıllık Sıralama -
Aylık Sıralama -
Günlük Sıralama -
Türe Göre Sıralama -
Başlık Sıralama -
yeni Duyuru Bilgisi -
yeni Günlük Yazma -
yeni Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur.
Örnek: Mustafa Kemal Atatürk Kemal Sunal Yıldız Kenter
-
Geleceğe Mesaj -
Reklamsız İçerik
KAYDOL Giriş Kaydol
Arama
Tarihte Bugün 9 Ağustos

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün
Son Eklenenler
Gazeteler
Son Eklenen Manşetler
Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org