Tarihte Bugün TB Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanı Öldürüldü

11 Şubat 2009 / 13 yıl önce

Erteleme
Unutma
Hatırla
Günlük Yaz...
Kendine Bir
İyilik Yap
GELECEĞE Mesaj gönder 10 Yıl Sonraki SEN 2032 SENİ BEKLİYOR
Tarihte Bugün
14 Ağustos
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2022
Bu Yıl Ölenler
2022
Bu Ay Ölenler
Ağustos
Bu Ay Doğanlar
Ağustos
Geçen Yıl Olanlar
2021
Geçen Yıl Ölenler
2021

Gazete Manşetleri

Burçlar

Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanı Öldürüldü

Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanı Bakü'de uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

ÖLÜM 13 yıl önce   tarihtebugun.org

ÖLÜM Tarihte Bugün: 11 Şubat 2009 Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanı Öldürüldü
Saldırının ardından Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada General Rail Rızayev'in kaldırıldığı hastenede yaşamını yitirdiği belirtildi. Saldırgan yakalanamazken, saldırının kim tarafından yapılmış olabileceğine dair bir açıklama yapılmadı.


öldürüldü.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı sözcüsü Eldar Sabiroğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı'nın evinin önünde silahlı saldırıda vurulduğunu ve hastaneye kaldırıldıktan kısa süre sonra hayatını kaybettiğini teyit etti.

Suikastin keskin nişancı atışıyla yapıldığı sanılıyor. Azerbaycan İçişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı olayı doğruladı ancak ayrıntılı bilgi vermedi.

General Rızayev, Azerbaycan hava kuvvetleri komutanlığı görevini 1992 yılından bu yana yürütüyordu.

Rızayev'in, Ermenistan'la Dağlık Karabağ konusunda çatışmanın yaşandığı 1990'lı yıllardan bu yana öldürülen en üst düzey yetkili olduğu bildiriliyor.

Yetkililer suikastın hangi saiklerle işlendiğinin henüz bilinmediğini söylerken, polisin konuyla ilgili bir soruşturma başlattığı bildirildi

Suikastla ilgili ihtimaller

General`ın katli Azerbaycanda ilk olduğu için büyük yankı uyandırdı. Hürriyet'e konuşan Azerbaycan Yeniçağ Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Akil Alesker'e göre cinayetin siyasi olduğunu düşünenlerin yanı sıra kendisinin gıda sektöründe önemli işlerde ortak olduğunu iddia edenler de var. Yani, krizin sonucunda işlerinin iyi gitmediği için bazı şahslarla girdiği tartışma sonucu öldürüldüğünü iddia edenler var. Ama, bunlar zayıf ihtimaller.

"Aliyev'in ülkede olmadığı bir döneme rastladı"

Cümhurbaşkanı İlham Aliyev`in ülkede olmadığı bir döneme rastlayan suikastın Ermeni gizli servisleri tarafından öldürüldüğü üzerinde dayanılan en güclü iddia olduğunu ileri süren Alesker, "Dağlık Karabağ meselesinin yeniden gündeme geldiği bir dönemde Azerbaycan`da üst düzey generalin suikasta uğraması da akıllara Ermeni gizli servislerinin bu işi yapma ihtimalini getirir" dedi.

Alesker şöyle devam ediyor:

"Öncelikle dikkat çekilmesi gereken konulardan biri saldırının general seyir halıindeyken yapılmasıdır. Generalin evi ve iş yeri devlet tarafından korunduğundan bu suikasti her iki yerde yapmak mümkün değil. Bu suikast gösterir ki, katil (ler) generali uzun zamandan beri takip ederek, onun haraketini öğrendiler. Generalin zırhsız araçla ve korumasız olarak her sabah evinden çıkarak, iş yerine gitmesini ve her sabah da çöp kutusunun yanında dayandığını bilirler.

Bu suikastın kimler tarafından yapıldığına dair henuz bir resmi açıklama yapılmasa da, bilinen odur ki, generalin ölümü Karabağ görüşmelerine belli ölçüde öz tesirini gösterecektir.

Not: Rus basını general Rzayevin Rusya`dan alınacak MİG askeri uçaklarının alınmasına karşı olduğunu ve bu ihaleyi cümhurbaşkanı İlham Aliyev`le konuşarak iptal etdirdiğini yazdı. Rus basını bu suikastte Rus silah mafyasının rolunu ola bileceğinin altını çizdi. Ve oda ilginçdir ki, generalin defn törenine diplomatlardan yalnız Rusya`nın Azerbaycan'dakı büyükelçisi Vasili İstratov katıldı.

DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Sıralama (Başlık, Görsel, Yıllık, Aylık, Günlük, Türe Göre) -
Duyuru Bilgisi -
Günlük Yaz -
Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur -
Geleceğe Mesaj Gönder -
Reklamsız İçerik
Giriş SEN DE KATIL
Arama
Tarihte Bugün 14 Ağustos

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org