Tarihte Bugün TB Elli yedinci hükümetin iki bakanı yüce divanda

16 Haziran 2004 / 20 yıl önce

Erteleme
Unutma
Hatırla
Günlük Yaz...
Kendine Bir
İyilik Yap
GELECEĞE Mesaj gönder 10 Yıl Sonraki SEN 2034 SENİ BEKLİYOR
Tarihte Bugün
19 Temmuz
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2024
Bu Yıl Ölenler
2024
Bu Ay Ölenler
Temmuz
Bu Ay Doğanlar
Temmuz
Geçen Yıl Olanlar
2023
Geçen Yıl Ölenler
2023

Gazete Manşetleri

Burçlar

Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Elli yedinci hükümetin iki bakanı yüce divanda

57. Hükümet'in iki bakanı Hüsamettin Özkan ve Recep Önal, Halk Bankası'nı zarara uğratmaktan Yüce Divan'da yargılanacak. Meclis Genel Kurulu ilgili komisyon raporunu 34'e karşı 356 oyla kabul etti.

OLAY 20 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 16 Haziran 2004 Elli yedinci hükümetin iki bakanı yüce divanda
Özkan ve Önal'a Yüce Divan yolu

Özkan ve Önal, Halkbank'ı zarara uğrattıkları gerekçesiyle 356 milletvekilinin oyu ile Yüce Divan'a sevk edildi. 34 red oyu çıktı.

Başbakan eski Yardımcısı Hüsamettin Özkan ve Devlet eski Bakanı Recep Önal, TBMM tarafından Yüce Divan'a gönderildi. Özkan ve Önal'ın Halkbank'ı zarara uğrattıkları gerekçesiyle yapılan Yüce Divan oylamasına 409 milletvekili katıldı. 356 milletvekili yargılanmaları yönünde oy verdi. 34 milletvekili red, 14 milletvekili çekinser, 5 milletvekili ise boş oy kullandı. Böylece TBMM ilk Yüce Divan kararını almış oldu. Soruşturma Komisyonu çalışmalarına en keskin eleştiri AKP'li Ertuğrul Yalçınbayır'dan geldi. Soruşturmaların siyasi hesaplaşmayla yapıldığını söyleyen Yalçınbayır, verilen kararın yargıdan dönebileceğini söyledi. Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana işletilen Meclis soruşturması ve Yüce Divan'a sevk kararları hakkında rakamlarla örnekler veren Yalçınbayır, yüzlerce karara rağmen sadece 8 mahkumiyet kararı verildiğine dikkat çekti. Meclis'in sürekli olarak soruşturmalarla uğraştığını ve önergelerin çoğunun "siyaseten" verildiğini belirten Yalçınbayır, "Siyasetin tırmandığı dönemlerde dava suretiyle siyaset yapıldı. Dosyalar savaşını gördük. Siyasi literatürümüze geçen, (Sütten çıkmış ak kaşık), (Çamurun üstünde oturmayız), (Aklama paklama), (Varan 1, Varan 2) (TEDAŞ) gibi tabirler gördük" dedi. Yalçınbayır, soruşturmaların hukukçu kimliğiyle ve ceza mahkemeleri usulüne göre yapılması gerektiğine ve Özkan hakkında daha önce verilen Yüce Divan'a sevketmeme kararına dikkat çekerek, şunları söyledi: "Bir teamül yaratıldı. Sevketmeme kararı takipsizlik kararıdır. Hakkında önerge verilene yeni delil olmadıkça tekrar önerge verilemez. Yasalara aykırı davranıldığını belirterek, verilen kararın iptal edilebileceği uyarısında bulunan Yalçınbayır, "Nasıl lojmanları boşalttıysak şimdi sıra sizde. Yasama dokunulmazlıklarını, kürsü dokunulmazlığıyla sınırlayalım" dedi. AKP ve CHP'li soruşturma komisyonu üyeleri ise Özkan ve Önal'ın suçlu olduğunu savunarak yoğun eleştiriler yönelttiler. Özkan ve Önal bundan sonra Anayasa Mahkemesi tarafından yargılanacaklar. Meclis'in kabul ettiği komisyon raporunun gönderileceği Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı rapora dayanarak iddianame hazırlayacak. Haklarında görevi kötüye kullanmak suçlaması bulunan Özkan ve Önal da iddianameye göre sanık sıfatıyla Yüce Divan'da yargılanacaklar.

ÖZKAN: YARGIYA HESAP VERİRİM
Öte yandan, Özkan, TBMM'de savunma konuşması yapmayacağını belirterek, "Görevini layıkıyla yapan bir kişi olarak vicdanen huzurlu ve son derece rahatım. Her türlü hesabı yargı organı önünde vereceğim" dedi.

DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Sıralama (Başlık, Görsel, Yıllık, Aylık, Günlük, Türe Göre) -
Duyuru Bilgisi -
Günlük Yaz -
Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur -
Geleceğe Mesaj Gönder -
Reklamsız İçerik
Giriş SEN DE KATIL
Arama
Tarihte Bugün 19 Temmuz

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org