Tarihte Bugün TB Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu Geçti

16 Mayıs 2006 / 18 yıl önce

Erteleme
Unutma
Hatırla
Günlük Yaz...
Kendine Bir
İyilik Yap
GELECEĞE Mesaj gönder 10 Yıl Sonraki SEN 2034 SENİ BEKLİYOR
Tarihte Bugün
23 Mayıs
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2024
Bu Yıl Ölenler
2024
Bu Ay Ölenler
Mayıs
Bu Ay Doğanlar
Mayıs
Geçen Yıl Olanlar
2023
Geçen Yıl Ölenler
2023

Gazete Manşetleri

Burçlar

Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu Geçti

TBMM Genel Kurulunda, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, 6. maddesinin bir kez daha görüşülmesi için geri gönderdiği Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu, iade gerekçelerine uygun olarak kabul edildi.

OLAY 18 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 16 Mayıs 2006 Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu Geçti

TBMM Genel Kurulunda, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, 6. maddesinin bir kez daha görüşülmesi için geri gönderdiği Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu, iade gerekçelerine uygun olarak kabul edildi. Cumhurbaşkanı Sezer'in iade ettiği 6. madde, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda iade gerekçesine uygun olarak, ''Başkan yardımcısı ve üyelerinin atanmasının, ilgili bakanlıkların teklifi üzerine, müşterek kararname ile yapılacağı'' şeklinde değiştirilmişti.

TBMM Genel Kurulunda, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, 6. maddesinin bir kez daha görüşülmek üzere iade ettiği Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu, iade gerekçelerine uygun olarak kabul edildi.

Kanunun iade edilen 6. maddesi üzerinde söz alan Anavatan Partisi Iğdır Milletvekili Dursun Akdemir, kurulların üst düzey görevlerine yapılacak atamaların müşterek kararname ile yapılmasının Anayasa'nın gereği olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı'nın iade edeceğinin bilinmesine rağmen değişiklik yapılmadan tasarının kanunlaştırıldığını savunan Akdemir, ''Bunları bildiğiniz halde neden Bakanın imzasıyla üst düzey atamaların yapılmasına fırsat tanımak istediniz? Eğer bilerek yaptıysanız, kararlılığınızda ısrar etmelisiniz. Hatanızı kabul ederseniz, kanun yapma tekniğini bilmediğiniz anlamına gelir. Üst düzey atamalardaki amacınız neydi? Kadrolaşmada, Cumhurbaşkanı'nı baypas mı yapmak istediniz?'' diye konuştu.

CHP Ankara Milletvekili Bayram Meral de tasarının görüşülmesi sırasında 'yangından mal kaçırmayın, detaylı görüşelim' dediklerini anımsattı.

''Muhalefetin ikazına rağmen AKP'nin yoluna devam ettiğini'' belirten Meral, ''Kanun, nizam, hak, hukuk tanımıyorsunuz. Bunları dile getirenlerden rahatsız oluyorsunuz. Böyle rotası bozuk bir hükümetin olduğu bir dönemde böyle bir Cumhurbaşkanı'nın olması milletimiz için bir şanstır'' dedi.

Dövizdeki dalgalanmanın sosyal güvenlik yasalarının iade edilmesinden kaynaklanmadığına dikkati çeken Meral, şöyle devam etti: ''Önceden ''Anayasa atıldığı için kriz oldu'' dediler. Krizin nedeni 22 bankanın içinin boşaltılmış olmasıydı. Şimdi yasaların veto edilmesi gerekçe gösteriliyor. 3 yılda 140 milyar dolar borç edinmişsiniz. Siz hiç aynaya bakmıyor musunuz? Sizden önce emekliler ucuz ekmek kuyruğundaydı, sizin döneminizde de aynı.

Bir Avrupa sevdasına yakalandınız. AB 18 yaşındaki kız, siz 20
yaşındaki delikanlı. Umarım sonunuz Kerem ile Aslı gibi olmaz. Pirince
giderken evdeki bulgurdan olmayın. Avrupa kayığına binmişsiniz,
rotasının nereye gittiğini bilmiyorsunuz.''

AK Parti Kütahya Milletvekili Abdullah Erdem Cantimur ise sosyal güvenlik kurumlarının tek çatı altında birleştirilmesinin Cumhuriyet tarihinin en önemli reformlarından olduğunu ifade etti. Cantimur, Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmelerde, Cumhurbaşkanı Sezer'in iade gerekçeleri doğrultusunda düzenleme yapıldığını hatırlattı.

Görüşmelerin ardından yapılan oylamada, Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu, 1 red oyuna karşın 234 oyla kabul edildi.Cumhurbaşkanı Sezer'in iade ettiği 6. madde, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda iade gerekçesine uygun olarak, ''Başkan yardımcısı ve üyelerinin atanmasının, ilgili bakanlıkların teklifi üzerine, müşterekkararname ile yapılacağı'' şeklinde değiştirilmişti.

TBMM Genel Kurulu'nda, Türkiye ile Pakistan arasındaki Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı da kabul edildi.


DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Sıralama (Başlık, Görsel, Yıllık, Aylık, Günlük, Türe Göre) -
Duyuru Bilgisi -
Günlük Yaz -
Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur -
Geleceğe Mesaj Gönder -
Reklamsız İçerik
Giriş SEN DE KATIL
Arama
Tarihte Bugün 23 Mayıs

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org