Tarihte Bugün TB Danıştay Saldırısı

17 Mayıs 2006 / 15 yıl önce

Yeni Deprem: Giritadasi akdeniz depremi Yeni Deprem: Teketaban karapurcek sakarya depremi Yeni Deprem: Kusadasikorfezi depremi Yeni Deprem: Midilliadasi ege depremi Yeni TrendG: Tarihte Bugün Arıyoruz Brooklyn Nets Cebimdeki Yabancı Baba Yeni Deprem: Teketaban karapurcek sakarya depremi Yeni Deprem: Sakizadasi ege depremi Yeni TrendT: Tarihte Bugün Konuşuyoruz Babalargünü Pazar Fathersday Yeni TrendG: Tarihte Bugün Arıyoruz Cebimdeki Yabancı Rubato İsmail Balaban Yeni Deprem: Kaymakli van depremi Yeni Deprem: Akboga maden elazig depremi Yeni Deprem: Onikiadalar depremi Yeni Deprem: Akdeniz depremi

Tarihte Bugün
20 Haziran
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2021
Bu Yıl Ölenler
2021
Bu Ay Ölenler
Haziran
Bu Ay Doğanlar
Haziran
Geçen Yıl Olanlar
2020
Geçen Yıl Ölenler
2020

Gazete Manşetleri

Burçlar

Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Bu olay; Tarihte Bugün bilinmesi gereken ilk 3 olay içerisindedir.


Danıştay 2. Dairesi’ne yapılan silahlı saldırı sonucu, 1 Danıştay üyesi öldü, Daire Başkanı ve 3 üye de yaralandı.

OLAY 15 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 17 Mayıs 2006 Danıştay Saldırısı
Türkiye, Danıştay 2. Dairesi’ne yapılan silahlı saldırı ile sarsıldı.Saldırgan Alparslan Aslan elindeki Glock marka silah ile Danıştay 2. Dairesi üyeleri toplantı halindeyken salona girerek ateş açtı. Görgü tanıklarının ifadesine göre, Aslan “Biz Osmanlı çocuğuyuz, bunun devamı gelecek” diye bağırdı.

Silahlı saldırıya uğrayan Danıştay ikinci daire üyeleri, özellikle türban konusunda verdikleri kararlarla ön plana çıkmıştı. İkinci Daire’nin son zamanlarda verdiği en önemli karar, türbanlı olduğu gerekçesiyle Gölbaşı Bayrak Garnizonu Anaokulu Müdürlüğü’ne ataması yapılmayan öğretmenle ilgili olanıydı.

Karar, kamusal alanın sokağa kadar genişletildiği eleştirilerine neden olmuş, İkinci Daire üyeleri bu karar nedeniyle aşırı dinci çevrelerin hedefi haline gelmişti.

VAKİT’E SORUŞTURMA AÇILMIŞTI
Vakit gazetesi, 13 şubat 2006’daki sayısında, “İşte O Üyeler” başlıklı haberin altında başörtülü öğretmene anaokulu müdürlüğü yolunu kapatan kararı veren Danıştay İkinci Dairesi Başkanı ve üç üyenin fotoğraflarını yayımlamıştı. Bağcılar Basın Savcısı Ali Çakır, gazete hakkında Terörle Mücadele Yasası’nın 6’ncı maddesi uyarınca soruşturma başlatmıştı.

Saldırının ardından Danıştayı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Cumhuriyetin değerlerine ve kurumlarına karşı düzenlenen saldırıların amacına ulaşamayacağını, baskı ve tehditlerin Türk yargısını yıldıramayacağını belirtti.

TBMM Başkanı Bülent Arınç da olayın haince bir saldırı olduğunu belirterek, bundan çok büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ise saldırıyı alçakça olarak nitelendirdi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, saldırının hedefinin, sadece yargıçlar değil, Danıştay ve Anayasa olduğunu belirterek, saldırıyı kınadı.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, saldırıyı hiçbir gerekçenin haklı çıkaramayacağını belirterek, eylemin ülkenin huzur ve barışına, birlik ve dirliğine yönelik olduğunu kaydetti.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack da günlük basın toplantısında Bu bir trajedi. Saldırıyı kınıyoruz. Düşüncelerimiz, bu saldırının kurbanlarının yanında. Türk halkının yanındayız dedi

DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
Olay Takip Sistemi -
Sıralama (Başlık, Görsel, Yıllık, Aylık, Günlük, Türe Göre) -
Duyuru Bilgisi -
Günlük Yazma -
Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur -
Geleceğe Mesaj Gönder -
Reklamsız İçerik
Giriş SEN DE KATIL
Arama
Tarihte Bugün 20 Haziran

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org