Tarihte Bugün TB iki yıl sonra Cumhuriyet mitingini Ankarada

17 Mayıs 2009 / 13 yıl önce

Erteleme
Unutma
Hatırla
Günlük Yaz...
Kendine Bir
İyilik Yap
GELECEĞE Mesaj gönder 10 Yıl Sonraki SEN 2032 SENİ BEKLİYOR
Tarihte Bugün
19 Mayıs
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2022
Bu Yıl Ölenler
2022
Bu Ay Ölenler
Mayıs
Bu Ay Doğanlar
Mayıs
Geçen Yıl Olanlar
2021
Geçen Yıl Ölenler
2021

Gazete Manşetleri

Burçlar

Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

iki yıl sonra Cumhuriyet mitingini Ankarada

Ergenekon soruşturması nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği'nin düzenlediği Tandoğan'daki Cumhuriyet Mitingi'ne binlerce kişi katıldı.

OLAY 13 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 17 Mayıs 2009 iki yıl sonra Cumhuriyet mitingini Ankarada

Eegenekon soruşturması kapsamında suç delili olarak iddianamede yer alan Cumhuriyet mitingleri, 2 yıl aradan sonra Ankara’da yeniden düzenlendi. Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) önderliğinde düzenlenen mitinge Türkiye’nin birçok ilinden 100 binin üzerinde kişi katıldı. Yaklaşık 2 bin otobüsle gelen mitinge katılanlar arasında çok sayıda yazar, bilim adamı ve sanatçı da yer aldı.
Tandoğan meydanına 250 metrelik dev Türk bayrağı ile yürüyen binlerce vatandaş ‘Türkiye laiktir, laik kalacak’, ‘İşte meydan, işte Tandoğan’, ‘Ananı da al git Tayip Erdoğan’, ‘Atatürk gençliği görev başında’ sloganları attı. Vatandaşların arasında ‘Resmimi çek, Atatürkçüyüm’, ‘İşgalden zafere, zaferden Cumhuriyete’, ‘Bu işte bir fetokulli var’ dövizleri dikkat çekti. Ergenekon kapsamında cezaevinde tutuklu bulunanların, bazı kişilerin bulunduğu bir dövizde ise ‘Çıkacak hesap soracaklar’ dövizi ile üniversiteli gençlerin ‘T’ cetveli üzerine yazdıkları ‘Atatürk gençliği görev başında’ dövizleri ilgi çekti. 7’den 70’e katılımın olduğu mitingde sıcak nedeniyle bayılanların olduğu gözlendi. Yapılan konuşmalarda ise laikliğe ve Atatürk devrimlerine bağlılık vurgulandı. mitinge katılan kalabalıktan hükümeti ve Ergenekon soruşturmasını protesto eden sloganlar atıldı.

‘ATATÜRK DEVRİMİ BİR HAYAT FELSEFESİ’

Cumhuriyet mitingine katılan vatandaşlar, Anıtkabir’e giden Atatürk’ün mozolesini ziyaret edip, karanfiller bıraktı. Genci, yaşlısı ve türbanlısı mozole önünde dua ederken gözyaşı döktü. Bu sırada Anıtkabir merdivenlerinde vatandaşlar topluca 10'uncu Yıl Marşı'nı söyledi. ADD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sina Akşin, düzenlenen mitingin Ergenekon soruşturmasına bir tepki olduğunu belirtirken, “Birçokları Ergenekon meselesinden korktuk, vazgeçtik sandı. Atatürk devrimi lüks değildir, bir hoşluk değildir. Bu bir hayat felsefesi. Türklüğün bu topraklarda yaşayabilmesi için Atatürk devrimlerine ihtiyaç var. Biz bunu yaşatmaya çalışıyoruz. Atatürk devrimleri sapasağlam ayaktadır. Biz ortaçağa, şeriata dönemeyiz. Atatürk devrimi ‘bir daha Sevr olmasın, böyle dayatmalar olmasın’ diye yapıldı” dedi.
Saat 12.00’de Sıhhiye Meydanı’nda toplanan binlerce vatandaşın düzenlediği Cumhuriyet Mitingi, büyük bir güvenlik tedbirinin alınmasıyla birlikte Tandoğan meydanında tamamlandı.

“BİZ ÇILGIN TÜRKLERİZ"

ADD Genel Sekreteri Suay Karaman ise mitingte konuşan Karaman, konuşmasında Türkiye’nin ekonomik ve siyasi olarak ağır şartlar altında olduğu bugünlerde mitinge katılan vatandaşlara alanı doldurdukları için teşekkür etti. Tam bağımsızlığın 90’nıncı yılında AB ve ABD’nin belirlediği politikalar soncu tam bağımsızlığın yok edildiğini savunan Karaman AKP hükümetinin politikalarını da eleştirdi. Karaman, “Hukuk adına hukuk katledilmektedir. Türkiye’nin aydınlarına karşı yapılan hukuksuzluklar vatandaşlarda derin yaralar bırakmaktadır. Atatürk’ün aydınlık Cumhuriyeti Ortaçağ karanlığına çevrilmek istenmektedir. Laiklik ve Cumhuriyet tehdit altındadır" diye konuştu.
Atatürk’ün altı ilkesinin dün olduğu gibi bugünde kendilerine yol göstereceğini söyleyen Karaman, “Bizler Atatürk’ün aydınlık yolunu bulmak için ulusal birliğe, tam bağımsızlığa sahip çıkmak için bu alanları doldurduk. Bizler Kuva-i Milliye ruhundan gelen çılgın Türkleriz. Bu alanı dolduran bizler hepimiz Mustafa Kemaliz" dedi.

ERGENEKON TUTUKLULARINA PLATFORMDAN GÖNDERİLEN SELAM

Karaman’ın konuşması sırasında alanı doldular vatandaşlar, “Türkiye laiktir, laik kalacakö sloganları atarken, platformdan Ergenekon Soruşturması kapsamında halen tutuklu bulunan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ve Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal ile diğer Öğretim üyelerine selam gönderildi.


DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Sıralama (Başlık, Görsel, Yıllık, Aylık, Günlük, Türe Göre) -
Duyuru Bilgisi -
Günlük Yaz -
Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur -
Geleceğe Mesaj Gönder -
Reklamsız İçerik
Giriş SEN DE KATIL
Arama
Tarihte Bugün 19 Mayıs

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org