Tarihte Bugün TB Abdül Zahra Osman bombalı saldırıda öldü.

18 Mayıs 2004 / 20 yıl önce

Erteleme
Unutma
Hatırla
Günlük Yaz...
Kendine Bir
İyilik Yap
GELECEĞE Mesaj gönder 10 Yıl Sonraki SEN 2034 SENİ BEKLİYOR
Tarihte Bugün
22 Haziran
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2024
Bu Yıl Ölenler
2024
Bu Ay Ölenler
Haziran
Bu Ay Doğanlar
Haziran
Geçen Yıl Olanlar
2023
Geçen Yıl Ölenler
2023

Gazete Manşetleri

Burçlar

Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Abdül Zahra Osman bombalı saldırıda öldü.

Irak'ın Geçici Hükümet Konseyi Başkanı Abdül Zahra Osman bombalı saldırıda öldü.

ÖLÜM 20 yıl önce   tarihtebugun.org

ÖLÜM Tarihte Bugün: 18 Mayıs 2004 Abdül Zahra Osman bombalı saldırıda öldü.

Irak Geçici Hükümet Konseyi Başkanı Abdül Zahra Osman, bombalı saldırı sonucu öldürüldü. Saldırı, Irak'ta yönetimi konseye devredecek ABD'ye de bir darbe oldu.

Irak'ta yönetimi geçici hükümete devretmeye hazırlanan Amerika, dün bu yöndeki çabalarına bir darbe aldığı gibi, ülkedeki durumla ilgili giderek artan eleştirilere de bir yenisini ekledi. Irak Geçici Hükümet Konseyi'nin dönem başkanı Abdül Zahra Osman (İzzeddin Salim adıyla da biliniyordu), düzenlenen bombalı saldırıda yaşamını yitirdi. Saldırı, başkent Bağdat'taki "Green Zone" (Yeşil Bölge) olarak adlandırılan Amerikan güçleri komuta merkezi girişinde meydana geldi. Amerikalı yetkilerle görüşmek üzere dün sabah 09.30 sularında 5 araçlık konvoy halinde gelen hükümet konseyi üyeleri, kontrol noktasından birer birer içeri giriyordu.

TOPLAM 8 KİŞİ ÖLDÜ
KONVOYUN en arkasındaki araçta Abdül Osman bulunuyordu. Osman'ın aracı ABD üslerine giden bölgenin kontrol noktasından geçmek üzereyken şiddetli bir patlama duyuldu. Osman'ın aracının yanına yaklaşan bir otomobilin içindeki bombaların patlamasıyla Osman'la birlikte 8 kişi öldü. Geçici konseyin diğer üyeleri kontrol noktasından geçmiş oldukları için arasından ölen ya da yaralanan olmadı. Ancak giriş noktası yakınında görevli 6 Iraklı ve 2 Amerikan askeri de saldırıda yaralandı. Bağdat'taki Yarmuk hastanesi doktorlarından Zaid Hillil, ölenlerden birinin intihar eylemcisi olduğunu belirtti.

EN ÜST DÜZEY SALDIRI
SALDIRI sırasında olay yeri yakınında bulunan bahçıvan Abdül Razak Abdül Kerim, Osman'ın bulunduğu aracın tam önünde kırmızı renkte bir Volkswagen model otomobilin havaya uçtuğunu söyledi. "Tek gördüğüm havaya yükselen bir alev topu oldu" diyen Abdül Kerim, her yere ceset parçaları saçıldığını, patlama yerinden 30 metre uzakta bir tel örgüden sallanan bir bacak gördüğünü söyledi. Irak halkı arasında İzzeddin Salim adıyla tanınan Osman, şimdiye kadar öldürülen en üst düzey Iraklı yetkili oldu. Geçtiğimiz yılın sonunda Geçici Hükümet Konseyi'nın bir üyesi de hedef olmuştu.

KONSEYE İKİNCİ SALDIRI
20 EYLÜL günü düzenlenen bir silahlı saldırıda, konseyin 3 kadın üyesinden biri olan Akila el Haşimi ağır yaralandı. Tedavi altına alınan Haşimi, aldığı kurşun yaraları sonucu 5 gün sonra yaşamını yitirdi. 25 üyeli Geçici Hükümet Konseyi'nde başkanlık, belirlenen 9 üye arasında birer aylık dönemler halinde dönüşümlü olarak yürütülüyor. Genel merkezi, ABD komutanlıklarının da bulunduğu Yeşil Bölge içinde bulunuyor.


DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Sıralama (Başlık, Görsel, Yıllık, Aylık, Günlük, Türe Göre) -
Duyuru Bilgisi -
Günlük Yaz -
Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur -
Geleceğe Mesaj Gönder -
Reklamsız İçerik
Giriş SEN DE KATIL
Arama
Tarihte Bugün 22 Haziran

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org