Cumhurbaskanı İon İliescu

20 Mayıs 1990 / 30 yıl önce

YENİ Deprem: Kozdereguven balikesir depremi YENİ Deprem: Gokovakorfezi akdeniz depremi YENİ Deprem: Akdeniz depremi YENİ Deprem: Egedenizi depremi YENİ Deprem: Gokovakorfezi depremi YENİ Deprem: Kusadasikorfezi depremi YENİ Deprem: depremi YENİ Deprem: Kelibisler pazarcik kahramanmaras depremi YENİ Deprem: Kusadasikorfezi depremi YENİ Deprem: Akdeniz depremi YENİ Deprem: Akbulut eldivan cankiri depremi YENİ Deprem: Akyele tutak agri depremi YENİ Deprem: Egedenizi depremi
Tarihte Bugün
18 Ocak
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2021
Bu Yıl Ölenler
2021
Bu Ay Ölenler
Ocak
Bu Ay Doğanlar
Ocak
Geçen Yıl Olanlar
2020
Geçen Yıl Ölenler
2020


Gazete Manşetleri

Burçlar

Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Cumhurbaskanı İon İliescu

Romanya'da; İon İliescu cumhurbaşkanı seçildi.

OLAY 30 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 20 Mayıs 1990 Cumhurbaskanı İon İliescu
Ion İliescu 10 Aralık 2000'de Romanya cumhurbaşkanlığına seçilmiştir. Romanya'da komünist dönem sonrasının ilk cumhurbaşkanı olan (1990 - 1996) İliescu aşırı milliyetçi Vadim Tudor karşısında açık bir zafer kazanarak aynı göreve yeniden seçilmiş ve bu görevi Emil Constantinescu'dan devralmıştır.

3 Mart 1930'da dünyaya gelen İliescu Bükreş'teki Politeknik Enstitüsü ile Moskova'daki Enerji Enstitüsü'nden mezun olmuş, 1948'de Romanya Öğrenciler Birliği Örgütü'nün kurucuları arasında yer almış ve 1956'da da Romanya Kolej Öğrencileri Birliği Örgütü'nün kurucularından biri olmuştur.1955'te İliescu Bükreş'teki Enerji Mühendisliği Enstitüsü'nde planlama mühendisi olarak çalışmaya başlamış, 1967 - 1971 yılları arasında ise Gençlik Bakanlığı görevinde bulunmuştur.

1971'de İliescu Romanya Komünist Partisi merkez komitesinde sekreterlik görevine başlamıi, ne var ki Nikolay Çavuşevsku'nun "Kültürel Devrim" politikasına muhaliefet etmesinin ardından bu görevden alınmıştır. Timis bölge konseyi başkan yardımcısı ve İasi bölge konsey başkanlığı yaparken de (1974 - 1979) eleştirilerini sürdüren İliescu yavaş yavaş politik alanın dışına itilmiştir.

1979 - 1984 yılları arasında İliescu Su Kaynakları Ulusal Konseyi'nin başkanlığında, daha sonra 1989 yılının Aralık ayındaki Romanya Devrimi'ne kadar Teknik Basımevi yöneticiliğinde bulunmuş, devrim sırası ve sonrasında ise Ulusal Kurtuluş Cephesi Konseyi başkanı olmuştur.

1990 yılının Şubat ayında Ulusal Birlik Geçici Konseyi başkanı olan İliescu, 1990 Mayısı'nda Romanya cumhurbaşkanlığına seçilmiş ve 1992 yılının Ekim ayında onaylanan Romanya'nın resmi anayasasının ardından yapılan ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerini de kazanmıştır.

Cumhurbaşkanlığı görevinin ardından, 1996 Kasımı'ndaki seçimlerde Sosyal Demokrasi Partisi senatörlüğüne getirilen İliescu, 1977 yılının Ocak ayında bu partinin başkanı olmuştur.

2000 yılının Aralık ayında ikinci kez cumhurbaşkanı olan İliescu, ülkesindeki yoksulluk ve yolsuzlukları azaltmak ve Romanya'yı AB'ye üye yapmak yönünde çalışacağına söz vermiştir.

DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Özellikler Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
yeni Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Görsel Sıralama -
Yıllık Sıralama -
Aylık Sıralama -
Günlük Sıralama -
Türe Göre Sıralama -
Başlık Sıralama -
yeni Duyuru Bilgisi -
yeni Günlük Yazma -
yeni Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur.
Örnek: Mustafa Kemal Atatürk Kemal Sunal Yıldız Kenter
-
Geleceğe Mesaj -
Reklamsız İçerik
KAYDOL Giriş Kaydol
Arama
Tarihte Bugün 18 Ocak

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org