Tarihte Bugün TB Cumhurbaskanı İon İliescu

20 Mayıs 1990 / 34 yıl önce

Erteleme
Unutma
Hatırla
Günlük Yaz...
Kendine Bir
İyilik Yap
GELECEĞE Mesaj gönder 10 Yıl Sonraki SEN 2034 SENİ BEKLİYOR
Tarihte Bugün
13 Haziran
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2024
Bu Yıl Ölenler
2024
Bu Ay Ölenler
Haziran
Bu Ay Doğanlar
Haziran
Geçen Yıl Olanlar
2023
Geçen Yıl Ölenler
2023

Gazete Manşetleri

Burçlar

Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Cumhurbaskanı İon İliescu

Romanya'da; İon İliescu cumhurbaşkanı seçildi.

OLAY 34 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 20 Mayıs 1990 Cumhurbaskanı İon İliescu
Ion İliescu 10 Aralık 2000'de Romanya cumhurbaşkanlığına seçilmiştir. Romanya'da komünist dönem sonrasının ilk cumhurbaşkanı olan (1990 - 1996) İliescu aşırı milliyetçi Vadim Tudor karşısında açık bir zafer kazanarak aynı göreve yeniden seçilmiş ve bu görevi Emil Constantinescu'dan devralmıştır.

3 Mart 1930'da dünyaya gelen İliescu Bükreş'teki Politeknik Enstitüsü ile Moskova'daki Enerji Enstitüsü'nden mezun olmuş, 1948'de Romanya Öğrenciler Birliği Örgütü'nün kurucuları arasında yer almış ve 1956'da da Romanya Kolej Öğrencileri Birliği Örgütü'nün kurucularından biri olmuştur.1955'te İliescu Bükreş'teki Enerji Mühendisliği Enstitüsü'nde planlama mühendisi olarak çalışmaya başlamış, 1967 - 1971 yılları arasında ise Gençlik Bakanlığı görevinde bulunmuştur.

1971'de İliescu Romanya Komünist Partisi merkez komitesinde sekreterlik görevine başlamıi, ne var ki Nikolay Çavuşevsku'nun "Kültürel Devrim" politikasına muhaliefet etmesinin ardından bu görevden alınmıştır. Timis bölge konseyi başkan yardımcısı ve İasi bölge konsey başkanlığı yaparken de (1974 - 1979) eleştirilerini sürdüren İliescu yavaş yavaş politik alanın dışına itilmiştir.

1979 - 1984 yılları arasında İliescu Su Kaynakları Ulusal Konseyi'nin başkanlığında, daha sonra 1989 yılının Aralık ayındaki Romanya Devrimi'ne kadar Teknik Basımevi yöneticiliğinde bulunmuş, devrim sırası ve sonrasında ise Ulusal Kurtuluş Cephesi Konseyi başkanı olmuştur.

1990 yılının Şubat ayında Ulusal Birlik Geçici Konseyi başkanı olan İliescu, 1990 Mayısı'nda Romanya cumhurbaşkanlığına seçilmiş ve 1992 yılının Ekim ayında onaylanan Romanya'nın resmi anayasasının ardından yapılan ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerini de kazanmıştır.

Cumhurbaşkanlığı görevinin ardından, 1996 Kasımı'ndaki seçimlerde Sosyal Demokrasi Partisi senatörlüğüne getirilen İliescu, 1977 yılının Ocak ayında bu partinin başkanı olmuştur.

2000 yılının Aralık ayında ikinci kez cumhurbaşkanı olan İliescu, ülkesindeki yoksulluk ve yolsuzlukları azaltmak ve Romanya'yı AB'ye üye yapmak yönünde çalışacağına söz vermiştir.

DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Sıralama (Başlık, Görsel, Yıllık, Aylık, Günlük, Türe Göre) -
Duyuru Bilgisi -
Günlük Yaz -
Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur -
Geleceğe Mesaj Gönder -
Reklamsız İçerik
Giriş SEN DE KATIL
Arama
Tarihte Bugün 13 Haziran

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org