Tarihte Bugün TB Ford Transit Connect tarihi ihracat

22 Mayıs 2009 / 15 yıl önce

Erteleme
Unutma
Hatırla
Günlük Yaz...
Kendine Bir
İyilik Yap
GELECEĞE Mesaj gönder 10 Yıl Sonraki SEN 2034 SENİ BEKLİYOR
Tarihte Bugün
13 Haziran
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2024
Bu Yıl Ölenler
2024
Bu Ay Ölenler
Haziran
Bu Ay Doğanlar
Haziran
Geçen Yıl Olanlar
2023
Geçen Yıl Ölenler
2023

Gazete Manşetleri

Burçlar

Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Ford Transit Connect tarihi ihracat

Ford Otosan Kocaeli'nde üretilen Ford Transit Connect'lerin Amerikaya ihracaına başladı başladı.Bu,Türkiye'den otomotivin ana pazarına ihraç edilen ilk Türk üretimi araç olarak tarihe geçti .

OLAY 15 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 22 Mayıs 2009 Ford Transit Connect tarihi ihracat

Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve Ford Otosan Kocaeli fabrikasında üretilen Ford Transit Connect'ler dün Kocaeli Fabrikası'nda düzenlenen törenle ABD'ye doğru yola çıktı. Böylece Transit Connect, Türkiye'den otomotivin ana vatanı Kuzey Amerika pazarına ihraç edilen ilk Türk üretimi araç oldu. Bugüne kadar 4 kıtada 600 binden fazla kişiye ulaşan Transit Connect'ler şimdi 5. kıtada tüketiciyle buluşacak. Kuzey Amerika'ya gönderilecek Transit Connect'ler, Amerika ve Kanada pazarında özellikle küçük ve orta boy işletmelerin ihtiyaçlarına özel olarak geliştirildi. İlk olarak geçen yıl Şikago Otomobil Fuarı'nda sergilenen Transit Connect Amerika'da büyük talep gördü. Bu nedenle Ford Otosan, bu yılki ihracat hedefini 25 bin adetten 35 bin adete çıkardı. Türkiye'den Kuzey Amerika'ya ilk araç ihracatının gerçekleştirilmesi nedeniyle düzenlenen törene, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Ford Avrupa Başkanı John Fleming katıldı.

YÜKSEK SATIŞ BEKLENTİSİ
Ford Otosan Genel Müdürü Mike Flewitt, Transit Connect'lerin Kuzey Amerika pazarında yüksek satış rakamlarına imza atacağına inandıklarını söyledi. "Otomotiv pazarı küresel ölçekte daralırken elde ettiğimiz bu başarı bize gurur veriyor" diyen Flewitt, Transit Connect'in aynı zamanda Ford'un küresel stratejileri doğrultusunda Avrupa'dan Amerika'ya giden ilk araç olma özelliği de taşıdığını hatırlattı. Flewitt, Türk mühendislerin ağırlıkta olduğu proje ekibini geliştirme çalışmaları ile eşzamanlı olarak Kuzey Amerika tasarım onaylarını tamamlama başarısı gösterdiği için kutladı.

'TÜRK OTOMOTİVİNİN BÜYÜK ZAFERİ'
Törende konuşan Ford Motor Company Başkan Yardımcısı ve Ford Avrupa Başkanı John Fleming ise "Bu ihracat, Ford'un başarı öyküsünün yeni bir kilometre taşı; Türk otomotiv ile yan sanayinin büyük zaferi" dedi. Fleming, konuşmasına şöyle devam etti: "Ford Otosan, Fod'un küresel büyüme planlarının önemli bir parçasını oluşturuyor. Kocaeli fabrikasında bugüne dek 600 bin adet üretilen Transit Connect, Türkiye dışında 60'ın üzerinde ülkede satışa sunuluyor. Bugün bu başarılı aracın pazarları arasına ABD ve Kanada'da giriyor."

'KRİZİ FIRSATA DÖNÜŞTÜRMEK ADAM GİBİ ADAMLARIN İŞİ'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ilk kez bir Türk üreticisinin Kuzey Amerika'ya ticari araç ihraç ettiğini belirterek, "Bu heyecanı ülkemize yaşattığınız için Koç Holding ve Ford'a teşekkür ediyorum" dedi. Transit Connect'in Amerika'ya ihracatı için düzenlenen törende konuşan Başbakan Erdoğan, Türkiye'de kriz döneminde batmaktan çıkmanın gayreti içinde olmak gerektiğini söyleyerek, "Krizi fırsata dönüştürmek adam gibi adamların işidir" dedi.

ÖTV' DE İNDİRİM SİNYALİ
Başbakan, kriz tedbirlerinin alınmaya devam edeceğini belirterek, "Tedbirleri yeniden reforme etme durumu olabilir. Bunlarda süre üzerinden değerlendirebiliriz'' dedi. Bu açıklama otoda ÖTV indirimin süresinin uzayacağı olarak algılandı.


DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Sıralama (Başlık, Görsel, Yıllık, Aylık, Günlük, Türe Göre) -
Duyuru Bilgisi -
Günlük Yaz -
Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur -
Geleceğe Mesaj Gönder -
Reklamsız İçerik
Giriş SEN DE KATIL
Arama
Tarihte Bugün 13 Haziran

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org