Tarihte Bugün TB Össde katsayı farkı uygulaması kalktı

22 Temmuz 2009 / 12 yıl önce

Yeni Deprem: Akdeniz depremi Yeni TrendT: Tarihte Bugün Konuşuyoruz Randers Helsinki Mourinho Yeni Deprem: Karsak orhangazi bursa depremi Yeni Deprem: Giritadasi akdeniz depremi Yeni Deprem: Yesildag burdur depremi Yeni Deprem: Onikiadalar depremi Yeni Deprem: Sarikasik cat erzurum depremi Yeni Deprem: Akdeniz depremi Yeni Deprem: Akdeniz depremi Yeni Deprem: Bala ankara depremi Yeni Deprem: Akdeniz depremi Yeni Deprem: Onikiadalar akdeniz depremi Yeni Deprem: Onikiadalar akdeniz depremi

Tarihte Bugün
2 Ağustos
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2021
Bu Yıl Ölenler
2021
Bu Ay Ölenler
Ağustos
Bu Ay Doğanlar
Ağustos
Geçen Yıl Olanlar
2020
Geçen Yıl Ölenler
2020

Gazete Manşetleri

Burçlar

Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Össde katsayı farkı uygulaması kalktı

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), meslek liseleri ve imam-hatip liseleri mezunlarına yönelik katsayı farkı uygulamasını kaldırdı.

OLAY 12 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 22 Temmuz 2009 Össde katsayı farkı uygulaması kalktı
YÖK Genel Kurulu, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında toplandı. YÖK tarafından yaklaşık 10 saat süren toplantı sonrasında konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapıldı.

Yazılı açıklamada, 2010 yılından itibaren uygulamaya konulacak iki aşamalı üniversiteye giriş sisteminde "Yerleştirme puanlarının hesaplanmasında ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının 0.15 katsayısı ile çarpılmasına, adaylardan öğretmen lisesi veya meslek lisesi mezunu olanların kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının 0.06 ek katsayı ile çarpımı sonucunda bulunan değerin puana ekleneceğini bildirildi. YÖK’ten yapılan açıklama şöyle:

" ‘Yükseköğretime Geçiş Sınavı’ ile ‘Lisans Yerleştirme Sınavı’ndaki ağırlıklı puanlarının her biri, kendi içinde en büyüğü 500, en küçüğü 100 olan puanlara dönüştürülür. ‘Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları’, en büyüğü 500, en küçüğü 100 olacak şekilde hesaplanır. Yerleştirme puanlarının hesaplanmasında ‘Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı’ ‘0.15’ katsayısı ile çarpılır. Adaylardan öğretmen lisesi veya meslek lisesi mezunu olanların kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde, ‘Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları’nın ‘0.06’ ek katsayı ile çarpımı sonucunda bulunan değer, üçüncü maddeye göre hesaplanan puana eklenir. Meslek lisesi mezunu adayların ek puanla girebildikleri kendi alanlarındaki her program için, bir LYS puan türünün yanı sıra bir de YGS puan türü belirlenir. Meslek lisesi mezunu olup olmadığına bakılmaksızın adayların bu programlara yerleştirilmesinde bu iki türden puanlarının büyük olanı esas alınır."

9 FAKÜLTEYE DEKAN ATAMASI
YÖK Genel Kurulu’nda ayrıca 9 fakülteye dekan ataması da yapıldı. Erciyes Üniversitesi Eğitim Fakültesine Prof. Dr. Abdullah Saydam, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesine Prof. Dr. Mehmet Tekin, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesine Prof. Dr. Hasan Böke, Kafkas Üniversitesi Eğitim Fakültesine Prof. Dr. İsmail Çakmak, Fen-Edebiyat Fakültesine Prof. Dr. Arif Baysal, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine Prof. Dr. Recai Çınar, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesine Prof. Dr. Davut Tüney, Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesine Prof. Dr. Önder Göçgün ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesine Prof. Dr. Şefik Tüfenkçi atandı.

NOT: Olay 21.07.2009 --> kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla SADECE 1 GÜN bugüne yansıtılmıştır. Tarihtebugun.org

DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
Olay Takip Sistemi -
Sıralama (Başlık, Görsel, Yıllık, Aylık, Günlük, Türe Göre) -
Duyuru Bilgisi -
Günlük Yazma -
Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur -
Geleceğe Mesaj Gönder -
Reklamsız İçerik
Giriş SEN DE KATIL
Arama
Tarihte Bugün 2 Ağustos

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org