Merzifonlu Kara Mustafa Paşa ölümü Ve Hikayesi

25 Aralık 1683 / 336 yıl önce

YENİ TrendG: Tarihte Bugün Arıyoruz Zoom Öğretmenler Günü Enes Batur YENİ Deprem: Bekcitepe sivrice elazig depremi YENİ Deprem: Egedenizi depremi YENİ Deprem: Kurkkoy sivrice elazig depremi YENİ Deprem: Copler ilic erzincan depremi YENİ Deprem: Sisamadasi depremi YENİ Deprem: Bodrum mugla depremi YENİ Deprem: Kusadasikorfezi depremi YENİ Deprem: Egedenizi depremi YENİ Deprem: Sisamadasi depremi YENİ Deprem: Egedenizi depremi YENİ Deprem: Kirbulak refahiye erzincan depremi YENİ Deprem: Kocadere cinarcik yalova depremi
Tarihte Bugün
23 Kasım
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2020
Bu Yıl Ölenler
2020
Bu Ay Ölenler
Kasım
Bu Ay Doğanlar
Kasım
Geçen Yıl Olanlar
2019
Geçen Yıl Ölenler
2019


Gazete Manşetleri

Burçlar

Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa ölümü Ve Hikayesi

II. Viyana Kuşatmasının başarısızlıkla sonuçlanması üzerine Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, boğularak idam edildi.

ÖLÜM 336 yıl önce   tarihtebugun.org

ÖLÜM Tarihte Bugün: 25 Aralık 1683 Merzifonlu Kara Mustafa Paşa ölümü Ve Hikayesi
Merzifonlu Kara Mustafa Paşa 3 Kasım 1676 - 15 Aralık 1683 arasında 7yıl 1ay 12gün sadrazamlık yapmıştır.
1672-1676 Osmanlı-Lehistan Savaşını ve 1676-1681 Osmanlı-Rus Savaşında kazandığı başarılara rağmen, II. Viyana Kuşatması ilebilinir. Çünkü kuşatmanın hüsranla sonuçlanması üzerine idam edilmiştir.

Peki Neden Kuşatma Hüsranla Sonuçlanmıştır ve İdam Edilmiştir?

Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Viyana üzerine gidilmesine karar verdikten sonra Osmanlı ordusu Viyana'yı kuşatma altına almış,

Viyana ozamanlar çok güzel bir şehir, şehrin içinden akan ırmakları, yapıları ile dönemine göre ileride bir şehirdi. Osmanlı ordusunda da şöyle bir anlayış vardır. Eğer kuşattıkları Yer kendiliğinden teslim olmazsa osmanlı ordusunun şehri yağma hakları vardır.

Merzifonlu Kara Mustafa Paşanın amacı şehri vire (teslim) ile ele geçirmek ve bu tarihi yapıyı bozmamaktı. Böylece yeniçerilerin şehri yağmalamalarını önleyecek ve Viyana hazinelerini , yapılarını korumayacaktı.

Bu yüzden Bekledi Merzifonlu. Bekledikçe kuşatma uzadı. Kuşatma uzadıkça yardım ekipleri arkadan yola çıkmıştı.. ve Bu bEKLEYİŞ, Polonya kralı Jan Sobieski komutasındaki 100.000 kişilik Lehistan ordusunun vakit kazanarak Viyana'nın imdadına yetişmesine sebep oldu. Haçlı ordusunun Viyana önlerine gelmesi üzerine askerleri siperlerden çıkararak kuşatmayı kaldıran sadrazam, savaş pozisyonu aldı. Haçlıların ilk saldırısı üzerine Osmanlı hatları yarıldı ve askerler kaçmaya başladılar.

Bunun üzerine sadrazam ordunun tüm ağırlıklarını geride bırakarak Belgrad'a çekildi. Viyana bozgunu üzerine Sultan IV. Mehmet bir hatt-ı şerifle kapıcılar kahyasını Belgrad'a göndererek Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'yı idam ettirdi.

Böylece Fetihler Dönemi Bitti..

DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Özellikler Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
yeni Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Görsel Sıralama -
Yıllık Sıralama -
Aylık Sıralama -
Günlük Sıralama -
Türe Göre Sıralama -
Başlık Sıralama -
yeni Duyuru Bilgisi -
yeni Günlük Yazma -
yeni Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur.
Örnek: Mustafa Kemal Atatürk Kemal Sunal Yıldız Kenter
-
Geleceğe Mesaj -
Reklamsız İçerik
KAYDOL Giriş Kaydol
Arama
Tarihte Bugün 23 Kasım

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org