Birinci Ehlibeyt Kurultayı

26 Nisan 1997

YENİ TrendG: Tarihte Bugün Arıyoruz Özlenen Özkan Cuma Mesaji Necdet Ünüvar YENİ Kadın Cinayetleri: Dilek Aypar YENİ Deprem: Mamak ankara depremi YENİ Erkek Ünlülerin Doğum Günü: Emrah Elçiboğa Doğum Günü YENİ Deprem: Suhut afyonkarahisar depremi YENİ Kadın Cinayetleri: Gülten Foçadan YENİ Erkek Ünlülerin Doğum Günü: Emre Kaya Doğum Günü YENİ Kadın Cinayetleri: Sevgi Aslan YENİ Deprem: Giritadasi depremi YENİ Deprem: Giritadasiaciklari depremi YENİ Kadın Cinayetleri: Hatice Palta YENİ Deprem: Guneykoy derbent konya depremi YENİ Deprem: Boncukgoze karliova bingol depremi
Tarihte Bugün
14 Ağustos
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2020
Bu Yıl Ölenler
2020
Geçen Yıl Olanlar
2019
Geçen Yıl Ölenler
2019

Gazete Manşetleri

Burçlar
YENİ
Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Birinci Ehlibeyt Kurultayı

128 Alevi vakıf ve dernek yöneticisinin bir araya geldiği "1. Ehlibeyt Kurultayı" İstanbul'da toplandı.

OLAY 23 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 26 Nisan 1997 Birinci Ehlibeyt Kurultayı
DEMOKRATİK Dayanışma Vakfı'nın öncülüğünde, Alevi dernek ve vakıflarının biraraya getirilmesini sağlamak amacıyla düzenlenen 1. Ehlibeyt Kurultayı, 26 - 27 Nisan tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirildi.
Vakıftan yapılan yazılı açıklamada, Cumhuriyetin kuruluş harcında yer almakla övünç duyan ve 74 yıl sonra bu övüncü daha da artan Alevi kitlesinin, Cumhuriyet toplumundaki yerini ve önemini ortaya koymak için yeni oluşumlara gittiği kaydedildi.
Bu oluşumlar çerçevesinde 26 Nisan'da, Alevi dernek ve vakıfları ile diğer Alevi kuruluşlarını biraraya getirmeyi amaçlayan 1. Ehlibeyt Kurultayı'nın düzenleneceği ifade edilen açıklamada, Cumhuriyet döneminde bu şekilde çok geniş katılımlı bir kurultayın ilk kez gerçekleştirileceğine işaret edildi.
Kendilerini laik, demokratik, çağdaş, Atatürkçü Türkiye'nin birer neferi olarak gören yurtiçi ve yurtdışındaki milyonlarca Alevi vatandaşın gür seslerini duyurma kararında oldukları vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:
"İrticanın ayak seslerinin giderek daha net işitilmeye başlandığı, kurtuluş savaşımızın eseri Cumhuriyetimizi ortadan kaldırmaya yönelik ortaçağ karanlığı girişimlerinin pervasızca sergilendiği günümüz siyasal ortamında, Alevi toplumu olarak tüm bu oluşum ve karanlık düşüncelerin karşısında daha bir yüksek sesle haykırmaya çalışacağız."
Başkanlığını Turabi Öztoprak'ın yaptığı 9 kişilik Tertip Komitesi'nin düzenlediği kurultay, 26 Nisan Cumartesi günü Polat Rönesans Oteli'nde semah gösterisiyle başlayacak. Daha sonra divan oluşturulup, açılış konuşmaları yapılacak.
2 gün sürecek kurultayda, amaçlar doğrultusunda bir komisyon oluşturulacak ve "Ehlibeyt Kuruluşları Federasyonu"nun kurulması konusu ele alınacak.

DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Özellikler Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
yeni Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Görsel Sıralama -
Yıllık Sıralama -
Aylık Sıralama -
Günlük Sıralama -
Türe Göre Sıralama -
Başlık Sıralama -
yeni Duyuru Bilgisi -
yeni Günlük Yazma -
yeni Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur.
Örnek: Mustafa Kemal Atatürk Kemal Sunal Yıldız Kenter
-
Geleceğe Mesaj -
Reklamsız İçerik
KAYDOL Giriş Kaydol
Arama
Tarihte Bugün 14 Ağustos

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün
Son Eklenenler
Gazeteler
Son Eklenen Manşetler
Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org