YENi

Otuz iki yıl sonra enflasyon tek hane

4 Haziran 2004

YENİ TrendG: Tarihte Bugün Arıyoruz Sigaraya Zam Kaan Ayhan Elanur Pat YENİ Deprem: Puturge malatya depremi YENİ Deprem: Gokovakorfezi akdeniz depremi YENİ Deprem: Karacaagac milas mugla depremi YENİ Deprem: Caybuku mugla depremi YENİ TrendG: Tarihte Bugün Arıyoruz Sigaraya Zam Sigara Fiyatları Kaan Ayhan YENİ Deprem: Akdeniz depremi YENİ Deprem: Akdeniz depremi YENİ Deprem: Akdeniz depremi YENİ Deprem: Cobankaya bolu depremi YENİ Deprem: Akdeniz depremi YENİ TrendG: Tarihte Bugün Arıyoruz Sigaraya Zam Kaan Ayhan Sigara Zammı YENİ Deprem: Guneycayiri elazig depremi
Tarihte Bugün
4 Temmuz
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2020
Bu Yıl Ölenler
2020
Geçen Yıl Olanlar
2019
Geçen Yıl Ölenler
2019

Gazete Manşetleri

Burçlar
YENİ
Gezegen ve Yıldız Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Otuz iki yıl sonra enflasyon tek hane

Tüketici fiyatları 32 yıl sonra ilk kez 8.88 oranında artarak tek haneyi gördü.

OLAY 16 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 4 Haziran 2004 Otuz iki yıl sonra enflasyon tek hane

Tüketici fiyatları 32 yıl sonra ilk kez 8.88 oranında artarak tek haneyi gördü. Tarım, enflasyonu aşağı çekerken TEFE'deki yüzde 0.03'lük gerileme şaşırttı.

Kurdaki yükseliş ve petrol fiyatlarındaki tırmanışa rağmen, Mayıs ayı enflasyonu beklentilerin altında çıktı. Devlet İstatistik Enstitüsü'nün (DİE) yaptığı açıklamaya göre, tüketici fiyatlarındaki yıllık artış, beklentilere uygun olarak 32 yıl sonra ilk kez tek haneye düştü. Mayıs ayında Toptan Eşya Fiyatları (TEFE) yüzde 0.03 gerilerken, Tüketici Fiyatları (TÜFE) 0.38 oranında arttı. Yıllık enflasyon ise TEFE'de 9.56, TÜFE'de 8.88 oldu. Türkiye en son 1972 yılı Ağustos ayında yüzde 7.8 ile tek haneli TÜFE rakamlarını görmüştü.

TARIM ETKİSİ
Çekirdek enflasyon olarak adlandırılan özel sektör imalat sanayinde fiyat artışı ise Mayıs ayında yüzde 1.8 düzeyinde gerçekleşti. TEFE'deki yüzde 0.03'lük gerileme beklentilerin çok iyimser kalırken, tarım fiyatlarındaki düşüş, enflasyonun tek haneye düşmesinde etkili oldu. Geçen yıl Mayıs ayı itibarıyla, yıllık enflasyon, toptan eşyada yüzde 33.7, tüketici fiyatlarında ise yüzde 30.7 düzeyindeydi. Aynı dönemde toptan eşya fiyatları yüzde 0.6 gerilerken, tüketici fiyatları yüzde 1.6 artmıştı. Mayıs ayı itibariyle 12 aylık ortalamalara göre yıllık enflasyon, toptan eşyada yüzde 15.16, tüketici fiyatlarında ise yüzde 18.19 olarak hesaplandı.

İSTANBUL FARKI
İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) verilerine göre İstanbul'da mayıs ayında tüketici fiyatları binde 6, toptan eşya fiyatları yüzde 1.2 oranında artış gösterdi. Yıllık ortalama artışlar ise tüketici fiyatlarında yüzde 19.1, toptan fiyatlarda yüzde 18.3 olarak gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında, tüketici fiyatları yüzde 10.1, toptan fiyatlar yüzde 13.4 artış gösterdi.

İZMİR PAHALI
Mayıs ayında fiyatların en fazla arttığı il yüzde 1.6 ile İzmir oldu. Bu ili, yüzde 1.2 ile Bursa, yüzde 1 ile de Zonguldak takip etti. Diyarbakır'da ise tüketici fiyatları aylık bazda yüzde 1.8 oranında düştü. Yıllık bazda en düşük fiyat artışı ise yüzde 4.7 ile Erzurum'da görüldü.

BİBER AF DİLEDİ
TÜFE'de en yüksek fiyat artışı yüzde 18.2 ile uçak biletinde gerçekleşirken geçmişte dönemin Merkez Bankası Başkanı tarafından yüksek enflasyonun nedeni olarak gösterilen sivri biber fiyatı en fazla düşen ürün oldu. Fiyatı geçen ay yüzde 68 gerileyen sivri biberin yanı sıra patlıcan yüzde 47.2, taze fasulye yüzde 46, kuru soğan yüzde 37.4, yumurta fiyatları yüzde 5, tavuk eti yüzde 1.6, elma yüzde 1.1 ucuzladı.


DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Özellikler Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
yeni Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Görsel Sıralama -
Yıllık Sıralama -
Aylık Sıralama -
Günlük Sıralama -
Türe Göre Sıralama -
Başlık Sıralama -
yeni Duyuru Bilgisi -
yeni Günlük Yazma -
yeni Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur.
Örnek: Mustafa Kemal Atatürk Kemal Sunal Yıldız Kenter
-
Geleceğe Mesaj -
Reklamsız İçerik
KAYDOL Giriş Kaydol
Arama
Tarihte Bugün 4 Temmuz

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün
Son Eklenenler
Gazeteler
Son Eklenen Manşetler
Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org