Padişah I Abdülhamid öldü

7 Nisan 1789

YENİ Kadın Cinayetleri: Sevim Fil YENİ Kadın Cinayetleri: İpek Kovan YENİ Kadın Cinayetleri: Döne Aşut YENİ Kadın Cinayetleri: Hediye Durmaz YENİ Deprem: Dortboluk sivrice elazig depremi YENİ Kadın Cinayetleri: Cemile Tunalı YENİ Deprem: Giritadasi depremi YENİ Kadın Ünlülerin Doğum Günü: Ceren Moray Doğum Günü YENİ Deprem: Bulgaristan depremi YENİ Deprem: Guzelyurt cerkes cankiri depremi YENİ Deprem: Ekincik koycegiz mugla depremi YENİ Kadın Cinayetleri: Halime D. YENİ Kadın Cinayetleri: Odıkhon Mamadalieva
Tarihte Bugün
22 Eylül
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2020
Bu Yıl Ölenler
2020
Bu Ay Ölenler
Eylül
Bu Ay Doğanlar
Eylül
Geçen Yıl Olanlar
2019
Geçen Yıl Ölenler
2019


Gazete Manşetleri

Burçlar
YENİ
Yaş Hesapla

Gezegen Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Bu olay; Tarihte Bugün bilinmesi gereken ilk 5 olay içerisindedir.


Padişah I Abdülhamid öldü

I. Abdülhamid, Osmanlı padişahı (Doğum Yılı,1725)

ÖLÜM 231 yıl önce   tarihtebugun.org

ÖLÜM Tarihte Bugün: 7 Nisan 1789 Padişah I Abdülhamid öldü
Babası : III.Ahmed
Annesi : Rabia Şermi Sultan
Doğumu : İstanbul, 1725
Ölümü : İstanbul, 1789
Saltanatı : 1774-1789

III.Ahmed’in Rabia Sultan’dan doğan oğludur. 49 yaşında padişah olan I.Abdülhamid, kendisini Rus savaşı felaketinin içinde buldu. Ruslar Şumnu’yu kuşatmıştı. Osmanlı Devleti barış yapmak mecburiyetindeydi. Küçük Kaynarca Antlaşması bu şartlarda imzalandı (1774). Osmanlı’nın güç durumundan yararlanan Avusturyalılar da Balkanlara ilerleyip Bukovina’yı işgal ettiler. Ertesi yıl bu işgale de boyun eğildi. Doğu’da ise İran’la savaş başlamıştı. Basra elden çıktı.

Bu arada Ruslar ile İranlılar arasında bir ittifak yapıldı (1778). Doğu sınırları çökmek üzereyken İran’daki iç karışıklıklar imdada yetişti ve bu fırsattan yararlanarak Osmanlılar Basra’yı geri almayı başardılar. Ruslarla İstanbul’da Aynalıkavak Tenkihnamesi imzalanarak (1779) Küçük Kaynarca Antlaşması’ndaki bazı ihtilaflı konular çözüme kavuşturuldu. Rusların Kırım’ı ilhakı 1784’de tanındı. Askeriyenin ıslahı kaçınılmazdı. Savaş hazırlıkları başladı. Nihayet 1787’de Ruslara savaş açıldı. Ancak Avusturya’nın da Rusya safında savaşa girmesi Osmanlı Devleti’ni güç durumda bıraktı. İki cephede devam eden savaşta Avusturyalılara karşı belli bir üstünlük elde edildiyse de Ruslar karşısında yenildik. Hotin, Yaş ve nihayet Özi kalesinin düşmesi, I.Abdülhamid’i üzüntüye boğdu.

Ağabeyi gibi inme indi ve bir süre hasta yattıktan sonra öldü. Naaşı Bahçekapı’da yaptırdığı külliyenin içindeki türbesine gömüldü. Saf, dindar ve şefkatliydi. İyi niyetle bazı kurumlarda ıslahat yapmak istemişse de şartlar buna imkan vermemiş, özellikle Ruslara karşı Kırım’ı geri almak için başlatılan savaş, devletin ekonomik dengesini alt üst etmiş, hazineyi boşaltmıştı. Bilim ve sanata düşkündü. Kapanan Müteferrika matbaasından sonraki ilk matbaa kendi zamanında açılmıştı. Hat sanatında başarılıydı. Osmanlı padişahları içerisinde en fazla hayır eseri yaptıranlardan biri de I.Abdülhamid’dir. Dindardı, kalbi Hz. Peygamber’in aşkıyla doluydu. Kaleme alıp Mescid-i Nebevi’ye konulmak üzere Medine’ye gönderdiği kaside meşhurdur.

DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Özellikler Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
yeni Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Görsel Sıralama -
Yıllık Sıralama -
Aylık Sıralama -
Günlük Sıralama -
Türe Göre Sıralama -
Başlık Sıralama -
yeni Duyuru Bilgisi -
yeni Günlük Yazma -
yeni Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur.
Örnek: Mustafa Kemal Atatürk Kemal Sunal Yıldız Kenter
-
Geleceğe Mesaj -
Reklamsız İçerik
KAYDOL Giriş Kaydol
Arama
Tarihte Bugün 22 Eylül

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler

Sitenize Tarihte Bugün Ekleyin

Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org