YENi

Bill Clinton azil davasında aklandı.

12 Şubat 1999

YENİ TrendG: Tarihte Bugün Arıyoruz Fenerbahçe- Sivasspor 15 Temmuz Adrenochrome YENİ Deprem: Dereyaka tokat depremi YENİ Deprem: Golardi elazig depremi YENİ Deprem: Cevizli adakli bingol depremi YENİ Deprem: Derman sanliurfa depremi YENİ Deprem: Bayir mugla depremi YENİ Deprem: Yaykin akhisar manisa depremi YENİ Deprem: Akdere silifke mersin depremi YENİ Deprem: Kalekoy selcuklu konya depremi YENİ Deprem: Akcaburc sehitkamil gaziantep depremi YENİ Deprem: Ertugrul sarayonu konya depremi YENİ TrendG: Tarihte Bugün Arıyoruz Fenerbahçe- Sivasspor Bursaspor 15 Temmuz Tatil Mi YENİ Deprem: Ormeli puturge malatya depremi
Tarihte Bugün
13 Temmuz
Bugün
Ölenler
Bugün
Doğanlar
Bu Yıl Olanlar
2020
Bu Yıl Ölenler
2020
Geçen Yıl Olanlar
2019
Geçen Yıl Ölenler
2019

Gazete Manşetleri

Burçlar
YENİ
Gezegen ve Yıldız Saatleri

Hicri Bugün

Tarihten Kesitler

Bill Clinton azil davasında aklandı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Bill Clinton azil davasında aklandı. Başkan Bill Clinton yalan yere yemin etmek ve adaleti engellemekle suçlanıyordu.

OLAY 21 yıl önce   tarihtebugun.org

OLAY Tarihte Bugün: 12 Şubat 1999 Bill Clinton azil davasında aklandı.
ABD tarihinin ikinci azil davası Başkan Clinton'ın zaferiyle sonuçlandı. Senato'da yapılan tarihi oylamalarda Clinton, 17 Ağustos'ta Büyük Jüri önünde verdiği ifadesinde yalan beyanlarda bulunmak suçundan 45'e karşı 55 oyla, tanıkları etkileyerek adaleti engellemek suçundan ise 50'ye karşı 50 oyla aklandı. Clinton'ın suçlu bulunarak görevden alınması için üçte iki çoğunluk gerekirken oylamalarda salt çoğunluk dahi sağlanamadı. İlk oylamada 10, ikinci oylamada ise 5 Cumhuriyetçi Clinton'ın görevden kalması yönünde oy kullandı. Böylece Clinton, Andrew Johnson'dan sonra Senato'da aklanan ikinci ABD başkanı oldu. Monica Lewinsky isminin Beyaz Saray'ı karıştırmasından tam 13 ay sonra Senato'dan zaferle çıkan 42. ABD Başkanı William Jefferson Clinton, 20 Ocak 2001 tarihine kadar görevini sürdürecek.
Senato, yapılan oturumda azil maddelerinin ardından kınama karar tasarısını da oylayarak 43'e karşı 56 oyla reddetti. Senatör Dianne Feinstein'in, Clinton'ın 'utanç verici, umursamaz ve savunulamaz' davranışından dolayı kınanmasını öneren tasarısı gerekli üçte iki çoğunluğu sağlayamamasıyla Başkan'ın kınanması ihtimali de ortadan kalktı ve Amerikan tarihinin ikinci azil davası sona erdi.
Clinton ve Beyaz Saray böylece dev bir siyasi zafere imza atarken Cumhuriyetçiler de hezimete uğradı. oylamada Clinton'ın görevden alınması için yeterli oy sağlanamasa bile Başkan'ı suçlu bulanların oranı yüzde 50'yi geçseydi Cumhuriyetçi Parti, bu durumu siyasi propoganda malzemesi olarak kullanmayı planlıyordu. Ancak bazı ılımlı Cumhuriyetçilerin Clinton'ın lehine oy kullanmasıyla Amerikan siyasetinin muhafazakarlar kanadı bu amacına dahi ulaşamadı.

DİKKAT! Yorum yazmak için üye girişi gereklidir.
Özellikler Ziyaretçi Ücretsiz Üyelik
Tablodan Kolay Erişim (Tablo Linkleri) -
Yorum Gönderme -
Profil Sayfası Oluşturma -
yeni Olay Takip Sistemi -
Günlük E-Posta Alımı -
Görsel Sıralama -
Yıllık Sıralama -
Aylık Sıralama -
Günlük Sıralama -
Türe Göre Sıralama -
Başlık Sıralama -
yeni Duyuru Bilgisi -
yeni Günlük Yazma -
yeni Kendi Tarihte Bugün Sayfanı Oluştur.
Örnek: Mustafa Kemal Atatürk Kemal Sunal Yıldız Kenter
-
Geleceğe Mesaj -
Reklamsız İçerik
KAYDOL Giriş Kaydol
Arama
Tarihte Bugün 13 Temmuz

Tarihte Bugün Bugün Doğanlar Bugün Ölenler


Tarihte Bugün
Son Eklenenler
Gazeteler
Son Eklenen Manşetler
Tarihte Bugün ® | www.tarihtebugun.org